Twój koszyk jest pusty
Śr, 13 grudzień 2017

Odwiedza nas 1060 gości oraz 0 użytkowników.

Ł - O

Ł - O (31)

Metoda Wstępnej Stymulacji Logopedycznej  ma szczególne zastosowanie w wychowaniu przedszkolnym. Po krótkim przeszkoleniu może z niej korzystać każdy nauczyciel przedszkola, współdziałając w ten sposób z terapeutą i rodzicami w rehabilitacji dziecka zagrożonego dysleksją.

 

Jolanta Falana – Kozłowska

 
 
U dzieci występuje zjawisko zwane naśladownictwem odroczonym. Co to jest? Naśladownictwo odroczone to naśladowanie modelu obserwowanego przed pewnym czasem w przeszłości, np. zachowanie brata tydzień wcześniej. Inteligencja reprezentacyjna pozwala dziecku myśleć o przeszłości i wyobrażać sobie przyszłość.
 
 Ośrodki mowy, pola sąsiadujące w korze mózgowej człowieka z ośrodkami ruchowymi, słuchowymi i wzrokowymi związane z wytwarzaniem i odbiorem informacyjnego kodu dźwiękowego, jakim jest → mowa; w płacie czołowym dominującej półkuli (w ponad 90% lewej), w pobliżu bruzdy bocznej mózgu zlokalizowany jest o. m. ruchowy – ośrodek Broca (Broki), zwany też polem Broca (Broki), koordynujący ruchy mięśni odpowiedzialnych za artykulację głosek; w płacie skroniowym znajduje się o. m. słuchowy (ośrodek Wernickego, pole Wernickego), a na pograniczu płata ciemieniowego i potylicznego – o. m. wzrokowy, dzięki któremu rozróżniane są i kojarzone z dźwiękami znaki pisma; uszkodzenie o. m. ruchowego powoduje tzw. afazję ruchową, tj. niezdolność artykulacji dźwięków, uszkodzenie o. m. słuchowego – tzw. afazję czuciową, tj. niezdolność rozumienia mowy, a o. m. wzrokowego – tzw. aleksję, czyli utratę możliwości rozpoznawania znaków pisma.
 
http://aneksy.pwn.pl

Myślenie

Napisane przez
 Myślenie – ciągły proces poznawczy polegający na skojarzeniach i wnioskowaniu, operujący elementami pamięci jak symbole, pojęcia, frazy, obrazy i dźwięki.

Myślenie może być pojmowane również jako ruch świadomości oraz skupienia i koncentracji. W praktyce jest jednak wywoływane nieświadomie bez udziału woli i wiąże się z naszymi poprzednimi myślami i działaniami.

Ogólnie za miarę sprawności myślenia można uznać inteligencję, a za miarę efektywności myślenia kreatywność.
 
http://pl.wikipedia.org/
Ośrodek Wernickego – obszar kory mózgowej inicjujący i kierujący procesami rozpoznawania głosek, wyrazów i zdań oraz czynnościami nadawania mowy. Uszkodzenie tego ośrodka sprawia, iż wypowiedzi są prawidłowe pod względem ruchowym, lecz mimo to całkowicie niezrozumiałe. Znajduje się w tylnej części zakrętu skroniowego górnego płata skroniowego kory mózgu (pole 42 Brodmanna). Jego uszkodzenie prowadzi do afazji recepcyjnej. Nazwa obszaru pochodzi od jego odkrywcy, Carla Wernickego.
 
http://pl.wikipedia.org
Ośrodek Broki (często nazywany również nieprawidłowo ośrodkiem Broca ) – obszar w mózgu odpowiedzialny za generowanie mowy. Wpływ ośrodka Broki na zdolność mówienia został zaobserwowany przez Paula Brokę. Opisał on przypadki dwóch pacjentów z zaburzeniami mowy. Obydwaj stracili zdolność mówienia w wyniku urazu tylnej części zakrętu czołowego dolnego[2]. Od tamtej pory, okolica zidentyfikowana przez Paula Brokę nosi nazwę ośrodka Broki, a utratę umiejętności posługiwania się językiem nazywamy afazją Broki. Ośrodek Broki znajduje się w części wieczkowej (pars opercularis) i części trójkątnej (pars triangularis) zakrętu czołowego dolnego i odpowiada polom nr 44 i 45 na mapie mózgu Brodmanna ] Badania nad afazją całkowitą wykazały, że ośrodek Broki jest odpowiedzialny za łączenie głosek w wyrazy i zdania oraz za formułowanie płynnych wypowiedzi.
 
http://pl.wikipedia.org
Strona 1 z 6

Szukaj produktu


Wiadomości

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Kwestionariusz diagnozujący grzybicę u dzieci

27-04-2015

Kwestionariusz diagnozujący grzybicę u dzieci (Autism Research Institute z San Diego)

Komunikat

29-05-2014

Od września 2015 roku wszystkie szkolenia przeprowadzamy w Jastrzębiu - Zdroju, 1 Maja 13 A, w budynku pod szyldem Praktyczna Akademia Zdrowia i Holistycznej Terapii. Wykaz szkoleń i wszelkie informacje...

Ważny komunikat

19-02-2013

1 września 2013 roku rozpoczęło działalność Przedszkole Centrum Logopedycznego pod egidą Praktycznej Akademii Zdrowia i Holistycznej  Terapii    WYRĘCZAMY RODZINĘ W CODZIENNEJ TERAPII     Na terenie Miasta Jastrzębie Zdrój ,od  roku  2002r   prowadzimy...

Nowości wydawnicze P.W.D Apex Centrum Logopedyczne

09-11-2012

Wychodząc na przeciw Państwa oczekiwań nasz zespół terapeutyczny opracował nowe zestawy diagnostyczne. Zestaw do diagnozy percepcji słuchowej dla dzieci od 12 miesiąca do 6roku życia. Celem badania jest wykluczenie niedosłuchu, orientacja...

Komunikat P.W.D. Apex Centrum Logopedyczne

10-04-2012

W celu spełnienia wymogów formalnych dotyczących kontraktowania świadczeń logopedycznych przez publiczne i niepubliczne ZOZ zatrudniające logopedów nasz profesjonalny zespół diagnostyczno – terapeutyczny opracował:   Zestaw Prób praksji oralnej, językowych i grafomotorycznych...

Licznik odwiedzin

Odsłon artykułów:
9697884
  •  "Dzięki pismu człowiek i jedynie człowiek ogarnia świat, a nie tylko sytuację."

    M. Korendo