Sole Mineralne dr. Schusslera (uzupełniające)

utworzone przez | 3 sierpnia 2018

DWANAŚCIE SOLI MINERALNYCH DR. SCHUSSLERA

sposób działania i analogie psychiczne

Sole uzupełniające

Nr 13 Kalium arsenicosum dolegliwości skórne, stawy, stany osłabienia
Nr 14 Kalium bromatum zaburzenia pracy gruczołów (tarczyca), środek uspokajający w stanach pobudzenia, zaburzenia widzenia (na tle nerwowym), bezsenności, podrażnienia śluzówki
Nr 15 Kalium jodatum zaburzenia pracy tarczycy, podwyższone ciśnienie krwi, zwapnienie, reumatyczna opuchlizna stawów
Nr 16 Lithium chloratum chroniczna sztywność stawów, katar i zapalenie dróg moczowych
Nr 17 Maganum sulphricum w połączeniu z Ferrum phosporicum przy anemii, w stanach przemęczenia, przy zakłóceniach cyrkulacji, neurastenii
Nr 18 Calcium sulphuratum przy stanach wyczerpania połączonych z utratą wagi, mimo napadów głodu
Nr 19 Cuprum arsenicosum rwa kulszowa, dolegliwości żołądkowo-jelitowe, skurcze mięśni
Nr 20 Kalium aluminium sulphuricum wyczerpanie, kolki wzdęciowe
Nr 21 Zincum chloratum bezsenność, stany pobudzenia systemu nerwowego, neurastenia
Nr 22 Calcium carbonicum nieżyt śluzówki dróg oddechowych, oczu i uszu, opuchlizna węzłów chłonnych, środek dla dzieci
Nr 23 Natrium bicarbonicum przy podwyższonym poziomie kwasu moczowego we krwi i w tkankach, zwolnionej przemianie materii połączonej z niewystarczającym oczyszczaniem
Nr 24 Arsenicum jodatum katar sienny, sączące się egzemy, trądzik, astma
Nr 25 Aurum chloratum natronatum na żeńskie organy płciowe, reumatyzm
Nr 26 Selenium amorphum wzmacnia system nerwowy, przy osłabieniu po chorobie

Nr 13 Kalium arsenicosum D 6, zasadowy arsenian potasu

Ta substancja mineralna występuje przede wszystkim w tkankach zawierających kreatynę, w skórze, nerwach, w wątrobie, mięśniach poprzecznie prążkowanych i w narządach płciowych.

Kalium arsenicosum wpływa na procesy biochemiczne wchłaniania i wydalania tlenu (utlenianie i redukcja).

Stosowany przy wychudzeniu, wyniszczeniu, astmie, niedokrwistości, wodnistym rozwolnieniu, epilepsji, wysypkach skórnych i chronicznych dolegliwościach skórnych połączonych z silnym swędzeniem, przy bólach kości, chorobach węzłów chłonnych, zapaleniu migdałów, nerwobólach, reumatyzmie, stanach osłabienia.

Może być stosowany, gdy stan pogarsza się w godzinach wieczornych i po północy i powiązany jest z wewnętrznym niepokojem i strachem, przy piekących bólach, które łagodzi suche, ciepłe powietrze, również przy nasilających się dolegliwościach stawów z powodu zmian pogody. Można go zastosować, gdy swędzenie nasila się na skutek ciepła, podczas chodzenia, zdejmowania ubrania.

 

Nr 14 Kalium bromatum D6, bromek potasu

Ta substancja mineralna występuje przede wszystkim w nadnerczu, tarczycy, wątrobie, szpiku kostnym i w jądrach.

Stosowany przy nieżycie krtani, zaburzeniach mózgowych, uszkodzeniach rdzenia kręgowego, rozstroju nerwowego, epilepsji, dławcu (krupie), śwince i przy dolegliwościach astmatycznych. Jeśli zastosowanie zwykłych soli mineralnych dr. Schusslera nie przyniosło widocznej poprawy, możliwe jest osiągnięcie poprawy stanu zdrowia dzięki zastosowaniu Kalium bromatum. W przypadku zaburzeń funkcjonowania gruczołów, przy dławcu, nadczynności tarczycy i w chorobie Basedowa można stosować Kalium bromatum na zmianę z Kalium jodatum. Stosowany również przy zaburzeniach widzenia na tle nerwowym, podrażnieniu śluzówki; jako środek uspokajający w stanach pobudzenia, przy trudnościach z zasypianiem i bezsenności, przede wszystkim u dzieci (2-3 tabletki przed pójściem spać). Inne możliwości zastosowania: przy suchym, męczącym kaszlu; przy trądziku, pryszczach na klatce piersiowej, ramionach i twarzy, łuszczycy; przy wrażeniu braku czucia na głowie i w gardle; przy nerwowych drganiach mięśni i palców u rąk pomaga również Kalium bromatum. Korzystny wpływ ma tez Kalium broatum na wybujałe libido kobiet, na torbielowe guzy jajników, n zmęczenie umysłowe.

 

Nr 15 Kalium jodatum D6, jodek potasu

Ta substancja mineralna zawarta jest w większości komórek organizmu, szczególnie w koloidzie tarczycy, wątroby, nerek, żołądka, w skórze, we włosach i paznokciach, prostacie, nadnerczu, śledzionie, węzłach chłonnych, trzustce, macicy, ścięgnach, w jelicie cienkim  w tkance tłuszczowej. Gdy tarczyca zostanie usunięta odbija się to niekorzystnie na wszystkich tych organach. Pokazuje to, że tarczyca ma niezwykłe znaczenie dla zawartości jodu w organizmie.

Kalium jodatum działa hipotoniczne, obniża stężenie serum krwi, wzmacnia apetyt, reguluje trawienie i wspomaga czynności umysłu.

Kalium jodatum może być stosowany przy zaburzeniach pracy tarczycy – zwłaszcza przy nadczynności tarczycy (choroba Basedowa) z przyśpieszonym biciem serca, przy niepokoju, podwyższonym ciśnieniu i przy niedoczynności tarczycy, przy niskim ciśnieniu, osłabieniu serca, niedorozwoju umysłowym (imbecylizmie), kretynizmie, jak również przy zwapnieniu, reumatycznej opuchliźnie stawów, bólach głowy, przy gęstej, (żółto)zielonej nieprzyjemnie pachnącej wydzielinie z nosa, oskrzeli, oczu, uszu, macicy lub z wrzodów. Również przy katarze nasilającym się na dworze, ciągłym kichaniu, wodnistej wydzielinie z nosa, powodującej rany i pieczenie wokół nosa; gdy zajęte są zatoki skroniowe, przy bólach skroni, oczu o kości policzkowych. Przy powiększonych migdałkach, bolesnym zapaleniu gardła, guzkach w gardle; uczuciu suchości i bólach nocnych podstawy języka (złagodzenie objawów przy piciu ciepłych płynów, chociaż ma się ochotę na zimne napoje i potrawy).

Symptomy psychiczne, przy których zalecany jest Kalium jodatum: pobudliwość, surowość, ostrość, smutek, płaczliwość, niepokój, nerwowość, która powoduje nieustaną ruchliwość. Poprawa symptomów podczas ruchu na świeżym powietrzu, jednak natychmiastowe pogorszenie po powrocie do domu.

 

NR 16 Lithium chloratum D6, chlorek litu

Ta substancja mineralna potrzebna jest do wzmocnienia sił życiowych i rozmnażania się koloidów w tkankach komórek, przy tworzeniu się nowych komórek.

Dlatego jest wskazany przy wychudzeniu, wyniszczeniu, przy chronicznej sztywności stawów, przy dolegliwościach reumatycznych i podagrycznych, rozpadzie i kurczliwości tkanek, przy katarze i zapaleniu nerek, pęcherza i dróg moczowych. Stosuje się go również w stanach maniakalno-depresyjnych.

 

NR 17 Manganum sulphricum D6, siarczan manganu

Mangan jest jednym z elementów należących do grupy żelazowej, występuje bardzo często w naturze, jednak nie w czystej postaci, tylko jako ruda manganu lub w ruchach innych metali, szczególnie w rudzie żelaza.

Mangan znajduje się w kościach i we krwi, jako ciągły towarzysz żelaza. Jako siarczan manganu pośredniczy w wiązaniu tlenu i tworzeniu hemoglobiny. Znajduje się w wątrobie, woreczku żółciowym, skórze i organach dróg oddechowych.

Manganum sulphricum można zastosować w połączeniu z Ferrum phosphoricum w przypadku niedokrwistości, stanów przemęczenia, zaburzenia krążenia, neurastenii, jak również przy dolegliwościach reumatycznych i przy bólach zębów.

 

NR 18 Calcium sulphuratum D6, siarczek wapnia

Calcium sulphuratum działa łagodząco podczas nadmiernie spotęgowanych procesów spalania. Pomaga przemienić przyjmowane z pożywieniem obce substancje w substancje własne organizmu, wzmacnia spichrzanie glikogenu w wątrobie i w mięśniach.

Ta substancja mineralna stosowana jest w przypadku stanów wyczerpania połączonych z utratą wagi mimo napadów głodu, poza tym przekwaszeniu powstałego przez nadmierne spotęgowane procesy spalania.

 

NR 19 Cuprum arsenicosum D6, zasadowy arsenian miedzi

Cuprum arsenicosum używany jest w przypadku stanów spazmatycznych. Jest pomocny przy nerwobólach, rwie kulszowej, dolegliwościach żołądkowo-jelitowych i skurczach mięśni. Działa wspomagająco w niewystarczającej czynności nerek, również podczas ciąży; czasami przy wilgotnym, zimnym pocie; przy czyrakach gromadnych.

Oznaką występowania zapotrzebowania na Cuprum arsenicosum jest gruby, brudno-brązowy język z białym nalotem w połączeniu z suchością w ustach i metalicznym posmakiem. Mocz ma często czosnkowy zapach. Symptomy pogarszają się często po północy, a po wstaniu z łóżka i podczas stania następuje poprawa.

 

NR 20 Kalium aluminium sulphuricum D6, ałun

Kalium aluminium sulphuricum działa przede wszystkim na organy z mięśniami gładkimi, w ten sposób,  że reguluje np. napięcie mięśni. Przy tym wspomaga również skurcze żołądka i jelit. Środek ten może być pomocny przy zawrotach głowy, kolkach wysiłkowych i wzdęciowych, jak również przy przeciążeniu systemu nerwowego. Można go zastosować też przy świądzie starczym skóry i przy atonii pęcherza.

 

NR 21 Zincum chloratum D6, chlorek cynku

Zincum chloratum jest ważnym składnikiem komórek, występuje w wielu enzymach i płynach komórkowych, jest ważny dla wzrostu komórek i dla przemiany materii w komórkach. Oddziałuje szczególnie na mózg i na rdzeń kręgowy.

Stosowany jest z powodzeniem przy bezsenności na tle nerwowym, stanach pobudzenia systemu nerwowego, neurastenii; również przy pobudzeniu czynności mózgu i skurczach. Może być stosowany wspomagająco w przypadku cukrzycy wieku starczego.

 

NR 22 Calcium carbonicum D6, węglan wapnia

Calcium carbonicum oddziałuje przede wszystkim na układ wegetatywny, reguluje gospodarkę kwasowo-zasadową i bilansuje gospodarkę wapniową w ustroju. Pomaga w stanach psychicznego lub fizycznego wyczerpania, przy przepracowaniu i przy ropniach mięśni głębokich. Może być stosowany przy chronicznych stanach zapalnych dróg oddechowych, oczu i uszu, przy opuchliznach węzłów chłonnych i stwardnieniach gruczołów. Jest ważnym środkiem dla dzieci.

Ludzie potrzebujący Calcium carbonicum łatwo dostają zadyszki, przez co zakłócone zostaje krążenie krwi w mózgu, co z kolei prowadzi do uczucia zawrotów głowy.

Inne oznaki mające związek z zapotrzebowaniem na  Calcium carbonicum:

 • Rwące bóle głowy nad oczami w kierunku nosa,uczuciem jakby w głowę wbijał się klin; złagodzenie objawów przez gorące okłady i leżenie w zaciemnionym pomieszczeniu, zaostrzenie objawów pod wpływem światła dziennego, dźwięków, mówienia poruszania się. Ból głowy nasila się zawsze podczas dnia, wieczorem często występują mdłości i wymioty, niekiedy w odstępach 14- lub 8-dniowych występuje migrena. Bóle są kujące, pulsujące, jakby głowa chciała pęknąć, czasami powstaje ukłucie chłodu w głowie, jakby głowa była pozbawiona czucia lub jakby była z drewna.
 • Oczy: każde najmniejsze przeziębienie odbija się na stanie oczu, dochodzi do tworzenia się pęcherzyków i wrzodów na rogówce; nadwrażliwość na światło, połączone z bólami głowy i oczu przy najmniejszym wysiłku.
 • Twarz: bezbarwna, blada, opuchnięta, wysypka na twarzy i na ustach, usta spierzchnięte, krwawe, obolałe, bolesna opuchlizna przyusznic i ślinianek podżuchwowych.
 • Uszy: gęsta, żółta wydzielina przy przeziębieniach lub bóle głowy podczas stanów zapalnych, przytępienie słuchu, ropienie ucha środkowego.
 • Nos: uciążliwy, przewlekły, uporczywy nieżyt z gęstą, żółtą wydzieliną, duże skrzepy w nosie (czarne, krwawe kawałki), w nocy oddychanie przez usta, polipy w nosie, nieprzyjemna woń z nosa, również z żółtą wydzielinąo nieprzyjemnym zapachu, przeziębienie przy każdej zmianie pogody.
 • Jama ustna: ciągły, kwaśny posmak w ustach, krwawiące dziąsła, utrudnione i opóźnione ząbkowanie, bóle zębów spowodowane kontaktem z wciąganym gorącym lub zimnym powietrzem, nieprzyjemny zapach z ust.
 • Często nawracające dolegliwości gardła; gęsty żółty śluz na migdałkach i w nosogardzieli; wszystko napuchnięte i czerwone, ale tylko w formie plam; ostry ból podczas przełykania i uczucie suchości i duszenia się, opuchnięte migdały.
 • Przebieg trawienia: spowolniona czynność żołądka, kwaśne wymioty, brak apetytu, zatwardzenie (stolec twardy, jasny, biały, żółtawy). Calcium carbonicum pomaga przy rozstroju jelitowym, zapobiegając utrzymaniu robaków; w zdrowym przewodzie pokarmowym robaki nie mogą się rozmnażać. Ochota na jajka, sól i słodycze; częsta zgaga, głośne odbijanie się, utrata apetytu podczas przepracowania, skurcze żołądka.
 • Kobiety: obfita, gęsta, ostra, biała wydzielina z pochwy, w połączeniu ze swędzeniem, bólem i pieczeniem, polipy w pochwie.
 • Dolegliwości ciążowe: duża senność i słabość, zagrożenie poronieniem, osłabienie po porodzie, wyczerpanie i pocenie się, osłabienie spowodowane karmieniem piersią.
 • Organy oddechowe; śluzowe rzężenie w tchawicy i w oskrzelach, łaskoczący kaszel, obfita, gęsta, żółta plwocina lub ropa.
 • Stopy: trudne do ogrzania; opóźniona nauka chodzenia, niezdarność, bezradność, sztywność, zimne nogi w łóżku.
 • Szkielet: mocna krzywizna kręgosłupa w odcinku piersiowym, kark sztywny i nieruchomy.

 

NR 23 Natrium bicarbonicum D6, wodorowęglan sodowy, soda oczyszczona

Soda uaktywnia przemianę materii, szczególnie wydzielanie związków występujących w prawidłowym moczu. Dlatego jest wskazana przy podwyższonym poziomie kwasu moczowego we krwi i w tkankach, ogólnie przy spowolnionej przemianie materii połączonej z niewystarczającym oczyszczaniem. Jest niezbędny przy zakłóconej gospodarce cukrami, tłuszczami i białkiem. Służy wiązaniu dwutlenku węgla, który powstaje podczas wszystkich procesów spalania w organizmie.

 

NR 24 Arsenicum jodatum D6, jodek arsenu

Arsenicum jodatum oddziałuje przede wszystkim na błonę surowiczą płuc, węzłów chłonnych i skóry. Można go zastosować w przypadku reakcji alergicznych dróg oddechowych i skóry. Wspomaga trzustkę, przede wszystkim podczas chronicznych chronicznych stanów zapalnych i niedoczynności.

Następujące symptomy wskazują na występujące zapotrzebowanie na  Arsenicum jodatum: wychudzenie u dzieci, świąd odbytu, trądzik, mrowienie, nadżerki, astma, zaczerwienione oczy, suchoty, zapalenie spojówek, obrzęk i stwardnienie gruczołów, sączące wypryski, w przypadku kobiet skłonność do osłabienia i omdleń, zewnętrzne hemoroidy, katar sienny, uderza gorąca w klimakterium, toczeń, zapalenie ucha środkowego, kłujce i rwące bóle uszu, częsta czkawka, paraliżujące, parte, kłujące i rwące bóle, zgaga, bardzo zmiennie nastroje, symptomy przeważnie w prawej połowie głowy, uczucie braku czucia rąk i nóg (jak gdyby były uśpione), uczucie rozbicia w całym ciele.

 

NR 25 Aurum chloratum natronatum D6, chlorozłocian sodu

Ta substancja mineralna ma bezsporne działanie przede wszystkim na organy kobiece. Jest doskonałym środkiem w przypadku nowotworów macicy, stwardniałej błony śluzowej pochwy, skłonności do tworzenia się wrzodów szyjki macicy i w pochwie. Aurum jest wskazany w przypadku, gdy macica wypełnia miednicę lub gdy macica ma skłonność do mocnego twardnienia, jak również gdy skłonności do twardnienia mają jajniki.

Inne symptomy, w przypadku których Aurum działa wspierająco: stwierdzenie tętnic, chroniczny reumatyzm, kołatanie serca u młodych dziewcząt, wysokie ciśnienie na skutek zaburzeń na tle nerwowym, uczucie zimna w podbrzuszu, marskość wątroby zapalenie nerek, obrzęk jąder, białe upławy ze skurczami pochwy.

Przeciwwskazania: ciąża i karmienie piersią!

 

Nr 26 Selenium amorphum D6, selen

Selen jest częscią składową zębów i kości i ważnym składnikiem dla systemu immunologicznego. Należy do grupy antyutleniaczy takich, jak witamina  A, B, C, D, E, karotenoidy i cynk. Selen jest ważnym środkiem przy wydalaniu amalgamatu. W organizmie znajduje się jednak zbyt mało molekuł selenu w spotęgowanej postaci, by móc związać i wydalić amalgamat. Dlatego tylko zażycie selenu w nie potencjonowanej postaci skutkuje pożądanym działaniem. Wyraźny wpływ na selen na układ moczowo-płciowy, przede wszystkim w przypadku starszych mężczyzn.

Symptomy, w przypadku których selen działa wspierająco; duże osłabienie, nasilające się podczas upałów, wypadanie włosów, chrypka, poranne pochrząkiwanie z odkaszliwaniem przejrzystej plwociny, gdy po jedzeniu wszędzie można wyczuć puls, szczególnie w brzuchu, przy zapaleniu prostaty, połączonemu z niedomaganiem seksualnym, przy osłabieniu po chorobie, uczuciu napięcia skóry głowy, ochoty na koniak lub inne silne alkohole.

 

W  swojej praktyce stosujemy w prawie wszystkich przypadkach pierwsze dwanaście soli mineralnych dr. Schüsslera. Tylko wyjątkowo sięgamy po sole mineralne uzupełniające, które podajemy w niewielkich dawkach w postaci tabletek.

Zobacz również

Oprócz rozbudowanej bazy wiedzy logopedycznej warto odwiedzić encyklopedię nomenklatury używanej w logopedii. Ponadto prowadzimy cykliczne szkolenia dla profesjonalistów oraz blog dla rodziców. Szczególnie zapraszamy do publikacji fachowych oraz bazy poradni i specjalistów związanych z logopedią.

MENU