Praca z oddechem

utworzone przez | 3 sierpnia 2018

Praca z oddechem

Technika pracy z ciałem
SZEŚĆ ĆWICZEŃ MERIDIANOWYCH

Ciało fizyczne należy utrzymywać stale w dobrej formie. Trzeba dbać o jakość mięśni, ich napięcie, elastyczność ścięgien, kości, skóry, ale przede wszystkim od wewnątrz zaopatrywać  w życiodajną energię. Zatem nie każda forma ćwiczeń jest tutaj polecana. Jedynie taka, która porusza cały system energetyczny w ciele człowieka, wszystkie jego mięśnie,ścięgna, kości itp. Dostępnych jest wiele metod pracy z ciałem tego typu, jak: Hatha- joga, Qi-gong, Tai Chi czy 5 rytuałów tybetańskich. Tutaj polecam jednak najprostsze,a zarazem najkrótsze z ćwiczeń, które potrafią poruszyć cały system energetyczny. Ćwiczone codziennie rozciągają kanały energetyczne- meridiany  oraz pobudzają przepływ życiodajnej Qi. Efektem tej zaledwie 10- minutowej pracy każdego dnia jest dobre samopoczucie, zwiększona odporność organizmu, lepsza kondycja, brak tworzenia się nowych blokad na meridianach oraz doskonałe podtrzymanie wyniku uzdrowienia dzięki zastosowanej wcześniej terapii kamertonami, szczególnie techniki meridianowej;
Najlepiej jest ćwiczyć na czczo, rano. Każdy wykonuje ćwiczenia w zależności od jego stanu zdrowia, bez wysiłku! Co dzień ciało będzie bardziej elastyczne i pogłębimy pozycję  o kilka milimetrów. Poruszamy się w cyklu regulującym koła Pięciu Przemian. Co należy tutaj dodać, ćwiczenia te nie mają nic wspólnego z religią czy wyznawana wiarą. Maja jedynie na celu wzmocnienie organizmu człowieka, jego ochronę przed urazami i chorobami poprzez nabytą elastyczność, dając siłę mięśniom, tkankom, kościom, ścięgnom, a przy okazji- spokój umysłowi.

1. Meridian Płuc, Jelita Grubego (P, JG)
Stajemy w rozkroku na szerokość bioder. Z tyłu, za sobą, łączymy kciuki dłoni, mocno stykając je na krzyż punktami P11 do siebie (P11 leży na zewnętrznej stronie obu kciuków 3 mm od kąta dołu paznokcia). Następnie sklejamy mocno linie papilarne wyprostowanych palców wskazujących ( pracuje punkt JG1), a resztę palców zaplatamy. Ma wydechu pochylamy tułów do przodu tworząc kąt prosty ( głowa nie powinna opadać w dół, ale pozostać w linii kręgosłupa).Tuż za tułowiem unosimy w górę proste w łokciach ręce, kierując palce wskazujące do góry w stronę nieba, osiągając z czasem kolejny kąp prosty- tutaj w stosunku do tułowia. Oddychamy w pozycji głęboko co najmniej 5x.

2.Meridian Śledziony- trzustki i Żołądka (Ś i Ż)
Staramy się usiąść pomiędzy piętami, tak, by łydki spoczywały po bokach. Jeżeli to niemożliwe, siadamy w siadzie tzw. japońskim, na podudziach. Teraz wspierając się na dłoniach maszerujemy rękami w tył, coraz bardziej zbliżając się do ziemi,aż do zupełnego położenia się. Szukamy palcami wskazującymi punktów Ż25, oddalonych od pępka w jego linii – 2 cuny po każdej stronie. Przyciskamy i bierzemy 5 głębokich oddechów. Jeżeli nie możemy oddechów. Jeżeli nie możemy oderwać rąk od ziemi, gdyż tułów nie spoczywa na niej,uciskanie pomijamy. Z czasem będziemy zdolni to wykonać.

3.Meridian Serca, Jelita Cienkiego (S, JC)
Siadamy z nogami ugiętymi w kolanach, a podeszwami stóp przytulonymi do siebie. Splatamy ręce i nakładamy ja na sklejone palce stóp, a małe palce rąk dociskamy z całej siły do wierzchu dłoni (pracują punkty S9i JC1). Teraz na wydechu pochylamy tułów maksymalnie do przodu, tak, aby łokcie położyć na ziemi ( z czasem dotykając także ziemi głową lub czołem). Oddychamy 5x .

4.Meridian Nerek, Pęcherza Moczowego (N, PM )
Siadamy z wyprostowanymi nogami ułożonymi obok siebie. Prostujemy kręgosłup i pomagając sobie dłońmi wyciągamy pośladki do tyłu, za siebie. Kiedy czujemy już dobrze nasze kości kulszowe pod pośladkami, pochylamy tułów do przodu robiąc wydech. Staramy się dotknąć stóp palcami rąk przy wyprostowanych nogach, jednak nie garbimy się, wykonując to ćwiczenie tak głęboko, na ile to możliwe w danym momencie. Pozycja docelowa to uciśnięcie punktów N1(powyżej środka podeszwy) na stopach, przechodząc rękami ponad palcami stóp, zachowując proste plecy. W tej pozycji oddychamy 5x.

5.Meridian Osierdzia i Potrójnego Ogrzewacza (O i OP)
Siadamy w siadzie skrzyżnym lub lotosie. Lewą rękę kładziemy na prawym kolanie, a prawą na lewym. Teraz za pomocą silnego nacisku palców środkowych i serdecznych obu dłoni staramy się przyciągnąć kolana do siebie. W tej pozycji staramy się pochylić do przodu na tyle, ile to możliwe, robiąc wydech, i położyć głowę na ziemi. Bierzemy pięć głębokich oddechów. Wracamy do pozycji wyjściowej i zmieniamy ustawienie rąk oraz nóg na przeciwne, czyli ta ręka,która była na górze, jest na dole itd. W pozycji oddychamy jak zwykle 5 razy.

6.Meridian Wątroby i Woreczka Żółciowego ( W i WŻ )
Siadamy z wyprostowanymi nogami w rozkroku tworząc kąt prosty. Skręcamy tułów wraz z głową w stronę prawej nogi. Teraz z wydechem pochylamy się do lewej nogi pogłębiając pozycję poprzez przesuwanie po niej lewej dłoni, aż do punktu W3 znajdującego się na wierzchu lewej stopy w zagłębieniu pomiędzy nasadą palucha i II palca stopy. Prawa ręka wędruje nad głowę i także pochyla się do lewej nogi i to palec tej ręki powinien ucisnąć W3, jeżeli jest to możliwe. W tej pozycji oddychamy głęboko 5 razy. Wracamy do pozycji wyjściowej. To samo wykonujemy dla drugiej strony ciała. Na zakończenie ćwiczeń centrujemy pozycję, stale będąc w rozkroku i rękami maszerujemy w przód  coraz bardziej pochylając się mostkiem w stronę ziemi. Docelowo opieramy czoło o ziemię i odpoczywamy. Następnie podnosimy się bardzo powoli i sięgamy rękami pod kolana od strony wewnętrznej oraz składamy nogi do siebie podeszwami stóp. Wykonujemy relaksującego „motylka”wymachując kolanami na boki, a przytrzymując rękami paluchy stóp i prostując plecy. Tą relaksacją kończymy sesję meridianową

ZESTAW ĆWICZEŃ PARADOKSLANEJ GIMNASTYKI A.N.STRIELNIKOWEJ

Rozgrzewka. Wykonuj ćwiczenia w czasie stanowiącym 2, 4 i 8 wdechów, w tempie kroku spacerowego. Myśl sobie: „ Pachnie spalenizną!”, wdychaj na tyle energicznie, by sklejały się nozdrza. Zrób 96 wdechów.
Skręt głowy. Skręcaj energicznie głowę w prawo i w lewo w tempie kroków. Myśl sobie: „ Pachnie spalenizną! Skąd? Z lewej strony? Z prawej strony?” Wąchaj powietrze. Zrób 96 wdechów.
„Uszka”Kiwaj głową, jakbyś komuś mówił: „ Ajajaj… jak Ci nie wstyd!”. Ciało nie powinno się skręcać. Prawe ucho do prawego ramienia- wdech, lewe ucho do lewego ramienia- wdech. Ramiona nieruchome. Zrób 96 wdechów
„Małe wahadło”Kiwaj głową naprzód- wdech, w tył- wydech bez zwracania na tę czynność szczególnej uwagi. Nozdrza powinny poruszać i sklejać w momencie wdechu. Zrób  96 wdechów.
„Kot” Rozstaw nogi na szerokość ramion. Przypomnij sobie kota, który podkrada się do wróbla. Przysiądź  odrobinę i zwracaj się w lewo i w prawo. Głośno wdychaj powietrze,jakbyś je wąchał. Zrób 96 wdechów. Ćwiczenie to powstrzymuje atak astmy.

„Pompa”Weź w ręce skręcona gazetę lub kijek, jak rękojeść pompy, i wyobraź sobie,ze pompujesz oponę samochodu. Wdech- w momencie maksymalnego pochylenia. Wraz z końcem skłonu wdech się kończy. Nie podnoś głowy, patrz w dół na wyobrażoną pompę. Powtarzaj wdech jednocześnie ze skłonem- często, rytmicznie i lekko. Zrób 300-500 wdechów.
„Obejmij ramiona”Unieś ręce na poziom barków. Zegnij w łokciach. Skręć dłonie do siebie i ustaw je przed piersią. Wyrzucaj ręce jedną naprzeciw drugiej, tak by lewa obejmowała prawe ramię, a prawa lądowała pod lewą pachą. Wraz z wyrzutem rąk, w chwili gdy łączą się ze sobą najściślej, wykonaj krótki głośny wdech. Zrób 300-500 wdechów
„ Duże wahadło”Ćwiczenie to łączy w sobie elementy „pompy” i „obejmij ramiona”. Skłon naprzód, ręce wyciągnięte ku ziemi- wdech. Skłon w tył, ręce obejmują ramiona- również wdech. Zrób 200 wdechów

Po udarze, zawale i innych ciężkich chorobach gimnastykę należy zaczynać od skrętów głowy i ćwiczenia „obejmij ramiona” wykonywanego w pozycji leżącej i „pompy” w pozycji siedzącej. Kiedy poczujesz się lepiej, możesz wstać.

POZYCJE HATHA JOGI STOSOWANIE W SZKOLE ZDROWIA „NADZIEJA”

1. Pozycja „MARTWEGO CZŁOWIEKA”
Jest to pozycja głębokiego i pełnego odpoczynku. Zadaniem ucznia jest w miarę możliwości rozluźnienie wszystkich mięśni, odłączenie świadomości od otoczenia. Wykorzystana wcześniej i zatrzymana w strefach zastoju energia zacznie bez przeszkód krążyć i dążyć do pełnego wykorzystania. W ten sposób chore i osłabione części ciała otrzymają dodatkową siłę.
Systematyczne treningi z użyciem pozy „Martwego człowieka” powoduję pełne wyciszenie całego organizmu oraz sięgnięcie do rezerw energii potrzebnej pracy i procesu zdrowienia.
Pozycja właściwa: leżąca na plecach, przyjmij najwygodniejszą dla siebie pozycję. Ręce wzdłuż tułowia, oczy zamknięte. Wejdź w głąb siebie. Wyobraź sobie siebie od stóp do głów. Oddychaj równomiernie i spokojnie
Nauczyciel może sprawdzić stopień rozluźnienia, podnosząc twoją rękę lub nogę, a następnie opuszczając ją. Po tym, czy kończyna opada jak u martwego człowieka,można oceniać poprawność wykonania pozy „Martwego człowieka”, która stanowi pozę pełnego rozluźnienia.

2. „LASKA”
Pozycja wyjściowa: z leżenia na plecach, wyciągnij nogi, ręce ułóż nad głową w „zamek”, tak aby ciało było w jednej linii. Wdech.
Wejście w asanę: podczas 3-4 tego wydechu wyciągnij z naprężeniem ręce w „zamku” po linii, pięty w przód, czubki palców na siebie, rozciągnij ciało aż do bólu w pępku.
Asana: wstrzymanie oddechu na 4 uderzenia serca
Wyjście z asany: zmniejsz naprężenie, wyprostuj czubki palców i „zamek”, pogłęb wydec, oddychaj swobodnie.
Efekt: rozciągnięcie kręgosłupa, poprawa ukrwienia chrząstek między kręgami, profilaktyka i regeneracja unerwienia narządów oraz zapobieganie dyskopatii. Leczenie przepukliny pępkowej i brzusznej.

3. Skręt „Przebudzimy jelita”
Pozycja wyjściowa: z leżenia na plecach zegnij nogi w kolanach, zaprzyj się stopami o dywanik. Wdech
Wejście w asanę: na 3-4 wydechy. Zwróć głowę na prawo ( połóż na ucho), nogi na lewo, przyciśnij kolana do ziemi.
Asana: wstrzymaj oddech na 4 uderzenia serca.
Efekt: sama nazwa asany mówi za siebie „Przebudzimy jelita”. Zwiększa ukrwienie, stymuluje procesy trawienne i perystaltykę jelit.
Uwagi: Wszystkie skręty, zawroty, skłony i inne zmiany położenia głowy i kończyn zaczynajcie od prawej strony( jest to związane z zasadami cyrkulacji energii w ciele człowieka).

4.Pozycja „Płodu”- obejmowanie siebie w pozycji siedzącej
Pozycja wyjściowa: siedząc, zegnij nogi w kolanach. Dłonie złącz w „zamek” nad goleniami. Wdech.
Wejście w asanę: na 3-4 wdech. Obejmij kolana rekami (dłonie na łokciach), głowę skłoń na kolana, oczodołami dotknij kolan.
Efekt: rozciągnięcie kręgosłupa, wydalenie gazów z jelit, uaktywnienie perystaltyki, polepszenie krążenia i oddychania. Ta pozycja może pomóc w nasyceniu krwi dwutlenkiem węgla. Jest ona pożyteczna ze względu na to, że umożliwia dłuższe przebywanie w saunie parowej. Nie na darmo pozycja nazywana jest pozycją płodu, ponieważ ciało w niej przybiera ułożenie w przestrzeni w sposób bardzo oszczędny i sprzyja najefektywniejszym trybom procesów podtrzymania życia.

5. „Kołyska”
Pozycja wyjściowa: podobnie jak w pozie „Płodu”
Wejście w asanę zegnij głowę do kolan.
Wykonanie dynamiczne: na 3-4 mocno się zakołysz w tył, głowa nadal przyciśnięta do kolan. Kołysanie w tył i w przód wykonuj, swobodnie oddychając.
Efekt: „Kołyska” zwiększa efekt poprzedniej asany. Wygładza kręgosłup, zwiększa jego ruchomość, pobudza mięśnie grzbietu, zwiększa ruchomość klatki piersiowej.
Po „Kołysce”, która jest ćwiczeniem dynamicznym, wyrównaj oddech, przybierz pozę „Martwego człowieka”

6. Siad na piętach- poza „Ucznia”
Wejście w asanę: powoli stań na kolanach i spokojnie usiądź na piętach. Stopy, kolana, biodra złączone na całej długości, od kolan do końców palców stykają się z podłogą. Dłonie spokojnie leżą na biodrach. Tułów utrzymuj wyprostowany. W miarę możliwości rozluźnij mięśnie. Oddech równy, rytmiczny, spokojny. Oczy zamknięte.
Jeśli początkującemu jest trudno od razu usiąść na piętach, to może lekko nachylić się do przodu i podtrzymywać tułów rękami. Palce stóp razem, pięty osobno. Nogi można lekko rozchylić.
Efekt: świetnie rozwija ruchomość w stawach skokowych, polepsza koncentracje. Jest to poza skupienia, odseparowanie od myśli pobocznych.

7.Siad na piętach- przewracanie oczami
Pozycja wyjściowa: siad na pietach
Asana: na 3-4 zamknij oczy. Na 3-4 otwórz oczy. Spokojnie patrz przed siebie.
Potwórz to 4 razy.
Na 3-4, nie odwracając głowy, spokojnie spoglądaj w prawo aż do pojawienia się bólu oczu.
Na 3-4 popatrz przed siebie.
Na 3-4 popatrz w lewo.
Na 3-4 popatrz przed siebie.
Powtórz to 4 razy.
Na 3-4 spójrz w górę.
Na 3-4 popatrz przed siebie.
Na 3-4 popatrz w dół.
Na 3-4 popatrz przed siebie.
Powtórz to 4 razy.

Efekt: asana ta poprawia ukrwienie i umacnia mięśnie układu optycznego, pomaga zwalczać wady wzroku, takie jak dalekowzroczność, krótkowzroczność, zez i inne.

8.Niski pokłon „Mądra Joga”
Pozycja wyjściowa: siad na piętach, Ręce za plecami „w zamku”. Tułów wyprostowany. Wdech i wydech. Wdech na każde 3-4.
Wejście w asanę: płynnie pochyl się w przód, wydychając powietrze i nie odrywając pośladków od pięt, dotknij czołem podłogi. Ręce „w zamku” przenieś za głowę.
Asana: wstrzymaj oddech na 3-4 uderzenia serca. Skup uwagę na kręgosłupie i mięśniach brzucha.
Wejście w asanę: powoli wyprostuj się przy jednoczesnym wdechu. Po wdechu w pozycji wyjściowej zrób gwałtowny wydech.
Powtórz to 4 razy.
Efekt: ta asana jest znana we wszystkich zestawieniach jak „Mądra Joga”. Pomaga wzmocnić mięśnie brzucha i grzbietu, pobudza czynność trzustki, wątroby i śledziony. Normalizuje trawienie i pomaga przezwyciężyć najczęściej wady świadomości: zazdrość, zawiść, nienawiść i strach.

9. Drenaż wątroby i śledziony
Pozycja wyjściowa: siad na piętach. Ręce w „zamek” nad głową. Podnieś głowę, popatrz na ręce, zamknij oczy. Wdech.
Wejście w asanę: okrężne ruchy oczu. Na 3-4 wydech. Usiądź po prawej stronie nóg. Naprężając się, skłoń się w lewo aż do pełnego wydechu
Asana: na 3-4 wstrzymaj oddech. Skup uwagę na wątrobie i trzustce.
Wyjście z asany: na 3-4 powoli wróć do pozycji wyjściowej wydychając powietrze.
Powtórz to samo z siadem w lewo i skłonem w prawo. Skup uwagę na wątrobie.
Efekt: asana poprawia ukrwienie i pracę układu endokrynologicznego i trawiennego, poprawia wydzielanie żółci i hormonów trzustki, normalizuje trawienie tłuszczów i perystaltykę.

10. Chwyt rękami za plecami
Pozycja wyjściowa: siad na piętach. Wdech na 3-4.
Wejście w asanę: na 3-4 wydychając,połącz za plecami ręce prawa ręka z dłonią na zewnątrz wzdłuż kręgosłupa, lewa przez ramię, głowę i łokieć odsuń do tyłu, połącz palce „w zamek”.
Asana: wstrzymaj oddech na 3-4.
Wyjście z asany: na 3-4, powoli wdychając, wróć do pozycji wyjściowej „siad na pietach”
Powtórz to 4 razy

11. Pozycja „Krokodyla”
Jest to całkowite rozluźnienie, podobnie jak w pozie „martwego człowieka”, na brzuchu.
Połóż się na brzuch, zegnij jedną nogę w kolanie i podciągnij lekko do brzucha, na ile możesz, nie tracąc poczucia komfortu. Ręce zegnij w łokciach, wyciągnij je do przodu, palce luźno, dłonie do dołu. Głowa ułożona na boku. Oczy zamknięte. Zachowaj pełny spokój w ciągu 10-15 sekund.

12. Pozycja „Węża”
Pozycja wyjściowa: połóż się na brzuchu, wyprostuj i złącz nogi w taki sposób, by biodro, goleń i stopa stanowiły jedną linię i przylegały w łokciach i przycięcie do tułowia. Dłonie w dół na poziomie policzków. Wdech na 3-4.
Wejście w asanę: na 3-4 wydychając powietrze, powoli skłoń się w tył na wyciągniętych rękach.
Asana: wstrzymaj oddech na 3-4. Skup uwagę na tarczycy i kręgosłupie. Przejdź się w myślach wzdłuż kręgosłup, z góry na dół. Jak już dobrze przyswoisz sobie tę pozycję i będziesz w stanie wstrzymać oddech dłużej, na 8-16-32, przesuń swoją uwagę na splot słoneczny.
Wyjście z asany: na 3-4 wydychając powietrze, wróć do pozycji wyjściowej.
Powtórz to 4 razy.
Efekt: asana normalizuje pracę tarczycy, układu nerwowego, pobudza do działania głęboki i powierzchniowe mięśnie, likwiduje deformacje kręgosłupa, pobudza pracę nerek.

13. Pozycja „Konika Polnego”
Pozycja wyjściowa: połóż się na brzuchu, twarzą w dół, dotykając czołem podłogi, ręce wzdłuż tułowia, dłonie ułóż pod biodra.
Wejście w asanę: na 3-4 zrób wydech i podnieś nogi jak najwyżej, nie zginać ich w kolanach. Pomagaj sobie, podnosząc rękami biodra. W miarę postępów można zacząć wykonywać najtrudniejszą  formę pozycji „Konika Polnego”: oderwać od podłoża jednocześnie nogi i tułów oraz głowę. W tym wypadku obciążane są głównie okołopępkowe mięśnie brzucha.
Asana: wstrzymaj oddech na 3-4. Skup uwagę na pępku.
Efekt: asana dobrze rozwija mięśnie brzucha,brzucha,pobudza pracę nerek, uzdrawia nerwy kręgosłupa, zwiększa przeponę.
Powtórz 4 razy.

14. Pozycja „Obręcz”
Pozycja wyjściowa: połóż się na brzuchu twarzą w dół, dotykając czołem podłogi. Rozstaw szeroko zgięte w kolanach nogi. Obejmij dłońmi nogi w kostkach. Wdech.
Wejście w asanę: na 3-4 wydychając powietrze, wygnij się w tył, jednocześnie unosząc nogi (pomóż sobie rękami), szeroko rozstaw nogi. Głowę wygnij do tyłu.
Asana: wstrzymaj oddech na 3-4. Skup uwagę na kręgosłupie i na narządach układu pokarmowego.
Efekt: asana poprawia ukrwienie organów jamy brzusznej.
Powtórz 4 razy.
Uwaga mężczyźni! Jeśli chcecie wzmocnić ścianę brzucha, nigdy nie poznać, co to przepuklina, odmłodzić się, poczuć pewniej jak mężczyzna, rozstać się z nadwagę i brzuchem, nauczcie się chodzić w pozycji „Obręczy”. 20 metrów spaceru w pozycji „Obręczy” to średnia norma dla zdrowego człowieka. Szczęśliwej drogi!
Odpocznij i rozluźnij się.

15. Pozycja „Krokodyla”
Patrz opis pozycji 11.

16. Siad między piętami
W pozycji „Krokodyla” zegnij nogi w kolanach, szeroko rozstaw nogi, stań na kolanach. Golenie i kostki ułożone w linii prostej i przyciśnięte do podłoża. Powoli usiądź pomiędzy piętami. Ręce na kolanach, palce wyprostowane. Zamknij oczy. Oddychaj rytmicznie i spokojnie. Uwagę skup na układzie moczowo- płciowym i na odbycie.
Efekt: rozciągnięcie ścięgien stawów kolanowych, skokowych i biodrowych, formuje się prawidłowa krzywizna stóp.

17. Zaciskanie odbytu
Pozycja wyjściowa: siad między piętami. Wdech.
Wejście w asanę: na 3-4 wydech, zamknij oczy, ściśnij krocze.
Asana: wstrzymaj oddech na 3-4. Skup uwagę na odbycie.
Wyjście z asany: na 3-4 powoli wdychając, rozluźnij mięśnie krocza.
Efekt: asana wzmacnia mięśnie jelita prostego, strefę hemoroidalną, mięśnie krocza, pochwy, zwieracz cewki i zwieracz odbytu.

18. Pozycja „Wielbłąda”
Pozycja wyjściowa: siad między piętami, dłonie na piętach. Wdech.
Wejście w asanę: na 3-4, powili wykonując wydech, podnieś miednicę, przechyl głowę w tył, dłoni nie odrywaj od pięt.
Asana: zatrzymaj oddech na 3-4. Uwaga skupiona na narządach oddechowych.
Wyjście z asany: na 3-4 powoli wykonując wdech, opuść miednicę, następnie wróć do pozycji wyjściowej.
Powtórz 4 razy.

19. Rozciąganie- pozycja „Modlącego się”
Pozycja wyjściowa: siad między piętami. Wdech.
Wejście w asanę: na 3-4 powoli wydychając, pochyl się naprzód, wyciągnąwszy ręce, ślizgając się nimi po podłożu. Miednicy nie odrywaj od podłogi. Głowa opuszczona.
Asana: wstrzymaj oddech na 3-4. Uwaga skupiona na układzie rozrodczym i kości miednicy.
Efekty: przywraca zdrowie organom układu rozrodczego, poprawia ukrwienie w obrębie miednicy.

20. Pozycja „Ryby”
Pozycja wyjściowa: siad między piętami.
Wejście w asanę: na 3-4, powoli wydychając, przenieść ręce wprost pod lędźwie i powoli połóż na plecach, dłonie przenieść na kostki
Asana: wstrzymaj oddech na 3-4. Uwaga skupiona na narządach małej miednicy i układzie moczowym.
Wyjście z asany: powoli wykonaj wdech na 3-4, połóż ręce pod lędźwie i wyprostuj się. Ręce na kolana.
Efekt: asana poprawia ukrwienie organów małej miednicy, likwiduje dolegliwości związane z klimakterium.

21. Pozycja „Krokodyla”
Patrz opis w pozie 11.

22. Pozycja „Półlotos”
Pozycja wyjściowa: usiądź na podłodze, szeroko rozsunąwszy nogi.
Wejście w asanę: popraw nogę zegnij w kolanie i przyciśnij stopę prawej nogi do lewej pachwiny. Ręce na kolanach. Wdech na 3-4. Wydech na 3-4.
Asana: zatrzymaj oddech na 3-4.
Wyjście z asany: wdech na 3-4. Zmieniamy położenie nóg
Powtórz 4 razy.
Efekt: poza o wszechstronnym działaniu, normalizuje pracę układu nerwowego i przemianę materii.

23. Rozciąganie w „Półlotosie”
Pozycja wyjściowa: „Półlotos”. Prawa stopa przyciśnięta do lewej pachwiny. Wdech.
Wejście w asanę: na 3-4 powoli wydychaj i zrób skłon do lewej nogi, dłoniami sięgaj do palców nóg. Głowa pochylona, ześlizguj się po biodrze.
Asana: wstrzymaj oddech na 3-4. Uwaga skupiona na układzie wewnątrzwydzielniczym i splocie słonecznym.
Wyjście z asany: na 3-4 powoli wdychając, podnieść się, wyprostuj się i zmień położenie nóg.
Powtórz 4 razy.
Efekt: ten sam, co przy pozycji „Półlotos”. Prócz tego poprawia ukrwienie mięśni grzbietu, rak, nóg, poprawia zwinność układu ruchu. Sprzyja uwolnienie stawów od soli.

24. Pozycja „Krowi Pysk”
Pozycja wyjściowa: „Półlotos”. Prawa stopa przyciśnięta do lewej pachwiny. Wdech.
Wejście w asanę: na 3-4powoli wydychając, lewą nogę postaw za prawe biodro. Prawą rękę zegnij w łokciu i obejmij nią lewe kolano, położywszy dłoń na lewe biodro, lewą ręką obejmij siebie w talii z tyłu. Głowę i korpus skręć do oporu w lewo.
Asana: wstrzymaj oddech na 3-4. Uwaga skupiona na kręgosłupie.
Wyjście z asany: na 3-4 powoli wdychając, wróć do pozycji wyjściowej. Zmień położenie nóg.
Powtórz 4 razy.
Efekt: asana dobroczynnie wpływa na układ nerwowy, normalizuje pracę organów jamy brzusznej. Świetnie rozwija elastyczność kręgosłupa.

25. Pozycja „Kota” (Dynamiczna)
Z postawy zasadniczej powoli opadnij na czworaka, kolana i ręce na szerokość ramion. Głowę opuść w dół. Swobodnie oddychaj. Wygnij plecy i wciągnij brzuch. Raz- wdech. Raptownie zegnij się, opuść brzuch, głowę odchyl w tył. Dwa- wydechy.
Powtórz 4 razy.
Efekt: sprzyja oczyszczeniu dróg oddechowych i polepsza ich unerwienie.

26. Pozycja „Kot pod płotem”
Pozycja wyjściowa: siad na piętach, pozycja „Ucznia”
Wejście w asanę: na 3-4 powoli wydychając, przenieść ręce naprzód,opuść głowę tak nisko, by z lekka dotknąć czołem podłoża i przenieść tułów naprzód między rękoma na pełną ich długość, ślizgaj się czołem po dywanie, zegnij się, podnieść głowę i odśwież ją w tył.
Asana: wstrzymaj oddech na 3-4. Uwaga skupiona na kręgosłupie i stawach.
Wyjście z asany: na 3-4 wdychając, pochyl głowę i tak samo ślizgając się po podłożu, wróć do pozycji wyjściowej
Efekt: rozciągnięcie mięśni rąk, kręgosłupa, poprawa ukrwienia jelit, „gorsetowych” mięśni kręgosłupa, poprawia trawienie, pobudza defekację.
Powtórz 4 razy.

27. „Trójkąt” na siedząco
Pozycja wyjściowa: usiądź na podłodze, szeroko rozstawiwszy nogi. Złap rękoma palce w wygiętych kolanach nóg. Wdech.
Wejście w asanę: na 3-4 powoli wydychając, unieś rękoma nogi, prostując jednocześnie kolana, ciężar ciała przenieś na pośladki. Utrzymaj równowagę.
Asana: wstrzymaj oddech na 3-4, utrzymując równowagę. Uwaga skupiona na ścięgnach rąk i nóg.
Wyjście z asany: na 3-4 powoli wdychając, wróć do pozycji wyjściowej. Zegnij nogi w kolanach, rozluźnij ręce.
Powtórz 4 razy.
Efekt: rozwija ścięgna i wiązadła oraz pomaga wyzbyć się pychy.

28. „Trójkąt na stojąco”
Pozycja wyjściowa: nogi na szerokości ramion. Ręce z boków na szerokości ramion, dłonie w dół. Wdech.
Wejście w asanę: na 3-4 powoli skręcaj tułów w prawą stronę i nachylaj się do prawej nogi, postaraj się palcami lewej ręki dotknąć prawej stopy.
Asana: wstrzymaj oddech na 3-4. Uwaga skupiona na mięśniach ciała.
Wyjście z asany: powoli wdychając, na 3-4 wróć do pozycji wyjściowej.
Powtórz to samo z obrotem tułowia w lewo.
Efekt: wzmacnia mięśnie całego ciała, sprzyja wzmocnieniu ukrwienia mięśni, rozwija elastyczność więzadeł.

29. Pozycja „Żurawia”
(Wykonuje się z otwartymi oczyma, oddychanie swobodne.)
Pozycja wyjściowa: postawa zasadnicza.
Wejście w asanę: zgiąć prawą nogę w kolanie, stopę przyłożyć do lewej pachwiny, palce stopy skierowane w dół w stronę kolana. Ręce podnieś na wysokość barków i złącz dłonie na piersiach z palcami skierowanymi w górę. Utrzymaj równowagę, dopóki będziesz mógł.
Wyjście z asany: powoli przyjmij pozycję wyjściową.
Zmieniając nogi, powtórz pozycję 4 razy.
Efekt: Rozwija aparat zmysłu równowagi.

30. Pozycja „Orła”
(Wykonuje się z otwartymi oczyma, oddychanie swobodne.)
Pozycja wyjściowa: postawa zasadnicza.
Wejście w asanę: zegnij prawą nogę w kolanie. Złap prawą ręką za kostkę prawej nogi, powoli nachylając się, przemieszczaj lewą rękę w przód, podnosząc i prostując prawą nogę, na ile pozwoli ręka. Głowa opuszczona. Utrzymuj równowagę, dopóki będziesz mógł.
Wyjście z asany: przyjmij pozycję wyjściową.
Zmieniając ręce i nogi, powtórz pozycję wyjściową.
Efekt: Rozwija aparat zmysłu równowagi oraz więzadła.

31. Pozycja „Pług”
Pozycja wyjściowa: leżąc na plecach, ułóż ręce wzdłuż tułowia. Wdech.. Nogi wyprostowane i złączone.
Wejście w asanę: na 3-4 powoli wydychając, podnoś nogi i miednicę. Ciężar ciała na dłoniach. Przemieszczaj stopy za głowę tak, by palcami dotknąć podłoża za głową.
Asana: wstrzymaj oddech na 3-4. Uwaga skupiona na krwioobiegu i narządach jamy brzusznej.
Wyjście z asany: na 3-4 powoli wykonaj wdech i wróć do pozycji wyjściowej.
Powtórz 4 razy.
Efekt: ogólnie działanie przywracające zdrowie. Pozycja stanowi element z grupy odwróconych, wszechstronnych.

32. Pozycja „Rowerek” (Dynamiczna)
(Oddychanie swobodne)
Pozycja wyjściowa: leżenie na plecach. Nogi zgięte w kolanach i uniesione. Wykonuj ruch, jakbyś kręcił pedałami rower.
Efekt: uwalnia od zmęczenia mięśnie nóg, poprawia ukrwienie dolnych partii ciała.

33.Pozycja „Świeca”
(Pozycja wszechstronna, oddychanie swobodne).
Pozycja wyjściowa: leżenie na plecach. Wdech.
Wejście w asanę: wsuń dłonie pod pośladki, lekkim ruchem podnieś nogi, ułóż się na łopatkach, wyprostuj nogi.
Postaraj się ułożyć ciało w pozycji jak najbardziej zbliżonej do pionowej.
Wyjście z asany: zegnij nogi w kolanach, opuść je i usiądź, skuliwszy się w pozycji „Płód”
Efekt: jest to pozycja wszechstronna, w pełni zmienia siły grawitacyjne w ciele, leczy choroby układu krążenia, a szczególnie żylaki.

34. Pozycja „Płodu”
(patrz opis w pozycji 4.)

35. Pozycja „Martwego człowieka”
(patrz opis w pozycji 1.)

36.Pokłon nauczycielowi ( tradycja historyczna)
Grupa staje w kręgu. Nauczyciel w centrum. Nauczyciel składa dłonie, przyciska je do piersi i zwraca się do każdego ucznia, kłaniając się i patrząc prosto w oczy. Uczeń odpowiada mu takim samym ukłonem.
Nauczyciel: „Lekcja zakończona. Dziękuję!”.

PIĘĆ ĆWICZEŃ PAULA BREGGA
DLA WZMOCNIENIA GORSETU MIĘŚNIOWEGO KRĘGOSŁUPA

Praktyczna lekcja zdrowia
Czynności kręgosłupa można przywrócić w każdym wieku.  W Szkole Zdrowia po korekcji kręgosłupa jest pięć dynamicznych ćwiczeń. Dzięki ich wykonaniu zawsze po korekcji kręgosłupa można przestać obawiać się wywichnięć.

1. Ćwiczenie wyrabiające mięsień długi szyjnego odcinka kręgosłupa
Silny mięsień długi utrzymuje kręgosłup zawsze we właściwej pozycji. Cel tego ćwiczenia- wzmocnić dłuższy mięsień szyjnego odcinka kręgosłupa.
Pozycja wyjściowa: połóż się na podłodze na brzuchu. Powoli unieś miednicę i wygnij plecy w łuk. Ciało opiera się tylko na dłoni i palcach nóg. Miednica powinna znajdować się powyżej głowy. Głowa jest opuszczona. Nogi rozstawione na szerokość ramion. Kolana i łokcie są wyprostowane tak, by spowodować naprężenie kręgosłupa.
Następnie opuść miednicę możliwe najniżej, przy tym unieś głowę i gwałtownie odrzuć ją w tył. Potem znów unieś miednicę możliwe jak najwyżej, wygiąwszy w górę plecy, znów opuść, ponownie podnieś i opuść.
Jeżeli wykonujesz wszystko poprawnie, to po kilku dniach ćwiczeń poczujesz ulgę, ponieważ zachodzi proces rozluźnienia kręgosłupa.
Efekt: ćwiczenie oddziałuje na tę część układu nerwowego, która obsługuje głowę i mięśnie oczu, jak również na całą sieć nerwów biegnących do żołądka i jelit. W ten sposób wykonując tylko to jedno ćwiczenie, oddziałujemy na źródła takich dolegliwości jak: ból głowy, napięcie oczu, niestrawności i złe przyswajanie pokarmów.

2. Ćwiczenie wyrabiające mięsień długi piersiowego odcinka kręgosłupa
Wzmacnia mięsień długi odcinka piersiowego kręgosłupa.
Pozycja wyjściowa: połóż się na brzuchu na podłodze. Unieś miednicę i wygnij plecy, ciało opiera się na dłoniach i palcach nóg. Ręce i nogi proste. Skręć miednicę możliwe jak najbardziej w prawo, opuszczając lewy bok możliwie jak najniżej, a następnie w lewo. Nie zginaj rąk i nóg. Wykonuj ćwiczenie powoli, wciąż myśląc o rozciągnięciu kręgosłupa.
Z początku ćwiczenie wydaje się bardzo męczące, lecz stopniowo jego wykonanie będzie przychodzić łatwiej i łatwiej, i to wcale nie jest ze względu na wzmocnienie mięśni, tylko dlatego,że system nerwowy staje się mocniejszy. Pamiętaj, że to ćwiczenie nigdy nie będzie zbyt proste, w odróżnieniu od zwyczajnego kołysania ciał.
Efekt: to ćwiczenie jest przeznaczone głównie do pobudzenia nerwów biegnących do wątroby i nerek. Przynosi ulgę w chorobach wynikających z zaburzeń nerwowych  w tych organach. Osłabiona wątroba i stwardniałe, przedwcześnie zestarzałe nerki dzięki temu ćwiczeniu znów zaczną dobrze funkcjonować.

3. Ćwiczenie wyrabiające mięsień długi  lędźwiowego odcinak kręgosłupa
Wzmacnia mięsień długi w odcinku od części piersiowej do miednicy.
Pozycja wyjściowa: usiądź na podłodze, oprzyj się na rozstawionych, prostych rękach znajdujących się nieco za tułowiem, nogi zgięte.
Unieś miednicę. Ciało opiera się na rozstawionych zgiętych nogach i prostych rękach. To ćwiczenie trzeba wykonać w szybkim tempie. Unieś ciało tak, by kręgosłup ułożył się w poziomie. Opadnij do pozycji wyjściowej. Powtórz kilka razy.
Efekt: w tym ćwiczeniu kręgosłupa ulega rozluźnieniu na całej swej długości. Następuje stymulacja wszystkich ośrodków nerwowych. Poprawia się stan okolicy miednicy. Wzmacniają się mięśnie przymocowane do kręgosłupa, które są najistotniejsze dla utrzymania go w stanie rozciągniętym. Pobudzony jest wzrost tkanki chrzęstnej w okolicach międzykręgowych.

4. Ćwiczenie wyrabiające wiązanie mięśnia lędźwiowego z mięśniami pośladkowymi
Umacnia odcinek lędźwiowy mięśnia długiego.
Pozycja wyjściowa: połóż się na podłodze na plecach, nogi wyprostowane, ręce na boki. Zegnij nogi w kolanach, podciągnij je do piersi i obejmij rękami. Odepchnij kolana i biodra od piersi, nie opuszczając rąk. Jednocześnie podnieś głowę i spróbuj dotknąć podbródkiem kolan. Wytrzymaj w tej pozycji 5 sekund.
Efekt: ćwiczenie wzmacnia szczególnie tę część kręgosłupa, gdzie są skupione nerwy zarządzające pracą żołądka. Prócz tego jest korzystne dla całego kręgosłupa, rozciąga go, doprowadza organizm do stanu równowagi.

5. Ćwiczenie wyrabiając wiązanie mięśni pośladków z mięśniami bioder.
Wzmacnia więzadła mięśni na odcinku miednica- nogi.
Pozycja wyjściowa: połóż się na podłodze, na brzuchu. Unieś miednicę wysoko, wygnij plecy w łuk, opuść głowę. Oprzyj się na prostych rękach i nogach. W takiej pozycji obejdź pokój.
Efekt: jest to jedno z najważniejszych ćwiczeń rozciągających kręgosłup. Prócz tego przynosi u;gę jelitu grubemu, pobudzając odpowiedzialne za jego pracę nerwy.

Bibliografia:

  • „Muzykoterapia dogłębna- komórkowa” Barbara Angel Romanowska
  • „Szkoła zdrowia. Uwolnij się od pasożytów i żyj bez nich” Nadieżda Siemionowa

Zobacz również

Oprócz rozbudowanej bazy wiedzy logopedycznej warto odwiedzić encyklopedię nomenklatury używanej w logopedii. Ponadto prowadzimy cykliczne szkolenia dla profesjonalistów oraz blog dla rodziców. Szczególnie zapraszamy do publikacji fachowych oraz bazy poradni i specjalistów związanych z logopedią.

MENU