Sole Mineralne dr. Schusslera

utworzone przez | 3 sierpnia 2018

DWANAŚCIE SOLI MINERALNYCH DR. SCHUSSLERA

sposób działania i analogie psychiczne

NR 1 Calcium fluratum D12, florek wapnia

Sfera psychiczno-emocjonalna: ruchliwość, odwaga dokonywania zmian, dążność do rozwoju wewnętrznego
Funkcje: elastyczność, forma
Główne zapotrzebowanie organizmu: szpik, komórki naskórka, miazga zębowa i wszystkie tkanki, które muszą być elastyczne (mięśnie, ścięgna)
Diagnoza oblicza: – zabarwienie czerwonawo-czarne lub brunatno-czarne, przeważnie w wewnętrznym kącie oka, możliwe również wokół całego oka;

– zmarszczki sześcienne w wewnętrznych kącikach oczu; im gęstsze zmarszczki, tym poważniej należy traktować objaw;

– spierzchnięty język.

Fizyczny zakres działania

Calcium fluoratum odpowiada w organizmie za elastyczność i napięcie mięśni i tkanek. Jeśli w organizmie występuje niedobór tej soli mineralnej, to możliwe jest wprawdzie rozciąganie, jednak zdolność powrotu do poprzedniej formy jest ograniczona. Proces ten zachodzi w mięśniach, ścięgnach, arteriach, żyłach naczyniach limfatycznych i w tkance łącznej.

Przyjmowanie tej soli mineralnej zapobiega stwardnieniom oraz niedoborom napięcia tkanek. Objawem zapotrzebowania są łamliwe paznokcie, nadmierne rogowacenie skóry, modzele, spierzchnięte i przesuszone ręce. Symptomami oznaczającymi niedobór są również częste skręcenia stawu skokowego, zwichnięcia stawów, skłonność do płaskostopia, zwiotczała tkanka łączna. Calcium fluoratum jest doskonałym środkiem przy przybieraniu lub traceniu na wadze; poprawia elastyczność skóry i zmniejsza przez to tworzenie się rozstępów; dlatego sól ta jest szczególnie ważna podczas ciąży. Ponadto ułatwia przebieg porodu.

Niedobór elastyczności można rozpoznać po występowaniu stwardnień. Jeżeli występują one w delikatnych włóknach w mózgu, może to doprowadzić do zaburzeń toku myślenia, ponieważ komunikacja między prawą a lewą półkulą mózgową jest utrudniona. Dalszymi skutkami są kłopoty z pamięcią i nauką.

Calcium fluoratum służy jako substancja budująca i uruchamiająca zastawki w układzie krwionośnym. Arterie i żyły rozszerzają się przy każdym uderzeniu serca, a następnie kurczą się, przy żylakach sól ta pomaga w odzyskaniu elastyczności i w wzmocnieni żył.

Wraz z Magnesium phosphoricum sól ta wywiera wpływa na stabilizację twardości kości. Dlatego jest niezwykle ważna dla kształtowania okostnej i dla miazgi zębowej.

Podczas pracy z nowoczesnymi środkami komunikacji, jak telewizja czy komputer, powstaje zwiększone zapotrzebowanie na Calcium fluoratum.

Analogie psychiczno-emocjonalne

Elastyczność i napięcie, które zapewnia Calcium fluoratum w sferze fizycznej, znajduje również odniesienie w sferze emocjonalnej, sól ta wspomaga zdolność do podejmowania nowych wyzwań, wzmacnia motywację do szukania nowych rozwiązań i odkrywania pełni życia. Wzbogacona zostaje różnorodność zainteresowań, stabilność emocjonalna i ruchowość fizyczna.

Stwardnienia w organizmie wskazują, że niezbędne jest wspieranie naszej wewnętrznej różnorodności. W przeciwieństwie do tego, luźne więzadła wskazują że zapał do działania, pewność siebie i własne decyzje dotyczące wewnętrznego rozwoju są zbyt silne.

 

NR 2 Calcium phosphoricum D6, fosforan wapnia

Sfera psychiczno-emocjonalna: uczciwość wobec samego siebie, wobec własnego wnętrza
Funkcje: sól życia; środek służący odbudowie, wzmocnieniu, odprężeniu; działanie rozgrzewające; główny składnik budujący
Główne zapotrzebowanie organizmu: wątroba, tarczyca, trzustka
Diagnoza oblicza: – woskowe: ważna jest intensywność zabarwienia, mniejsze znaczenie ma wielkość objętego obszaru twarzy. Jeśli woskowość występuje na całej twarzy odnosi wrażenie, że jest bardzo intensywne

– język jest pokryty białym nalotem, obłożony

– słodki posmak w ustach

 

Fizyczny zakres działania

Calcium phosphoricum pełni w organizmie pięć głównych funkcji i dlatego szczególnie zasługuje na miano soli życia. Występuje we wszystkich komórkach kości. Mają a nią zwiększone zapotrzebowanie dzieci w okresie wzrostu, również w przypadku dorosłych jest środkiem pomagającym utrzymać grubość, gęstość, siłę nośną i trwałość kości lub je odbudować.

Potrzebna jest też do budowy zębiny i jako katalizator budowy organicznego białka. Jako składnik budowy krwi pełni kolejną ważną funkcję. Czerwone i białe ciałka krwi tworzą się w kościach, których głównym składnikiem jest Calcium phosphoricum, do tego sól ta niezbędna jest w strukturach białka krwi. Jest też ważnym czynnikiem krzepnięcia krwi. Jeśli go brakuje, następuje spowolnienie i zaburzenie procesu oczyszczania krwi.

Calcium phosphoricum jest głównym środkiem przy długo utrzymujących się skurczach. Działa uspokajająco i odprężająco na funkcję mięśni i cały organizm. Dlatego może mieć zastosowanie przy zaburzeniach snu, przede wszystkim, gdy sen regularnie przerywany jest przebudzeniami między pierwszą a drugą godziną w nocy. Dzięki swojemu uspokajającemu i odprężającemu działaniu służy również jako środek uspokajający serce, szczególnie wtedy, gdy puls jest nieporównywalnie szybki w odniesieniu do rzeczywistego wysiłku fizycznego czy temperatury ciała (kołatanie serca). Calcium phosphoricum pomaga wytworzyć ciepło i jest ważną solą dla wszystkich, którzy odczuwają chłód ciała.

Analogie psychiczno-emocjonalne

Szkielet człowieka ma postawę pionową i umożliwia wyprostowany chód. Można to przenieść na sferę psychiczno-emocjonalną jako uczciwość w połączeniu ze szczerością wobec siebie i innych, jako odwagę brania odpowiedzialności za siebie.

Calcium phosphoricum pomaga nam podjąć wyzwania, które przed nami stoją na tym świecie, i daje nam siłę i zdolność wsłuchania się w prowadzący nas wewnętrzny głos i zaufania mu. Wzmacnia więź z ziemią i pomaga nam w dążeniu do doskonałości wewnętrznej.

 

 

NR 3  Ferrum phosphoricum D12, fosforan żelaza

Sfera psychiczno-emocjonalna: siła, wytrzymałość, ochrona przed przeciążeniem i przed negatywnymi informacjami
Funkcje: substancja budulcowa i funkcyjna, ochrona przed zakażeniem, środek pierwszej pomocy w pierwszej fazie infekcji
Główne zapotrzebowanie organizmu: Komórki mięśniowe, krew, mózg, wątroba, gruczoły wewnątrzwydzielnicze, trzustka i tarczyca, ścianki jelit, kosmki jelitowe
Diagnoza oblicza: – zaczerwienienie żelazowe: zaczerwienienie policzków, uszu i czoła związane z upalem, występujące zawsze z podwyższoną temperaturą

– zacienienie żelazowe: niebiesko-czarne zabarwienie po bokach podstawy nosa

– czysty, gładki język, jasnoczerwony

 

Fizyczny zakres działania

Ferrum phosphoricum jest skutecznym środkiem przeciwgorączkowym przy gorączce do 38,5ºC. Działa zapobiegawczo przy ogólnych skłonnościach do przeziębień przy różnych zakażeniach. Ferrum phosphoricum jest panaceum w pierwszej fazie stanu zapalnego. Chętnie stosowany jest jako środek pierwszej pomocy, łagodzi bóle i wspomaga proces leczenia wszystkich urazów, takich jak świeże rany, otarcia, stłuczenia, skręcenia.

Oznaką występującego zapotrzebowania na Ferrum phosphoricum jest ból nasilający się podczas ciepła i ruchu i gdy zimno powoduje złagodzenie bólu.

Ferrum poprawia zaopatrywanie mięśni w tlen, co powoduje zwiększoną sprawność i zapobiega zakwasom. Działa regulująco zarówno w przypadku rozwolnienia, jak i zatwardzenia. Ponieważ ściany jelit są mięśniami, brak Ferrum prowadzi do zaburzeń perystaltyki, a przy niewystarczającej jego ilości w kosmkach jelitowych może dojść do rozwolnienia. Gdy podczas uprawiania sportu lub innego wysiłku fizycznego powstaje zaczerwienienie twarzy połączone z gorącem, wskazuje to na chwilowe zapotrzebowanie na Ferrum phosphoricum.

 

Analogie psychiczno-emocjonalne

Ze względu na to, iż Ferrum phosphoricum jest ważnym środkiem w obronie przed infekcjami, można by zapytać, przenosząc jego znaczenie dla orgiazmu na sferę emocjonalną, czy przyczyna infekcji nie leży również w nieumiejętności psychicznej obrony, czy nie przyjmujemy zbyt wielu negatywnych bodźców (np. wiadomości telewizyjnych i prasowych), których nie jesteśmy w stanie przetworzyć. Również oburzanie się  i negatywnie zabarwione emocje obciążają dodatkowo nasz system immunologiczny.

Przyczynę choroby można odnaleźć przeważnie w poprzedzających ją dniach i nie jest zazwyczaj odleglejsza niż trzy dni.

 

 

NR 4  Kalium chloratum D6, chlorek potasu

Sfera psychiczno-emocjonalna: poszerzenie horyzontów, traktowanie naszego najbliższego otoczenia jak gry
Funkcje: składnik gruczołów, druga faza stanów zapalnych, składnik bony śluzowej
Główne zapotrzebowanie organizmu: przede wszystkim w mózgu, nerwach, komórkach mięśniowych, czerwonych krwinkach, oskrzelach
Diagnoza oblicza: – mleczno-niebieskie lub mleczno-czerwone zabarwienie (pod dolną powieką i na górnej powiece, możliwe też na górnej wardze i na całej twarzy)

– serowate: podobne do twarogu zabarwienie, występuje tylko w połączeniu z woskowatym zabarwieniem (patrz nr 2)

– język gruby, z białym nalotem, może być nabrzmiał

 

Fizyczny zakres działania

Kalium chloratum jest niezbędny w wielu komórkach ciała. Wspiera przemianę tlenową wewnątrz komórek i pobudza przez to „oddychanie komórek” i przemianę wewnątrzkomórkową. Jako panaceum w drugiej fazie zakażenia pomaga podczas obrzęków, które powstają w wyniku stanów zapalnych, oraz podczas obrzęków śluzówek.

Gdy występuje niedobór Kalium chloratum wspierającego normalnie funkcjonowanie komórek oraz regulującego proces leczenia stanów zapalnych (zakażenia), prowadzi to do uporczywego tworzenia się śluzu i przedostawania się do krwi włókników. Włókniki we krwi „zagęszczają” ją, co zmniejsza zdolność regeneracji. Kalium chloratum pomaga złagodzić skutki uboczne występujące podczas zażywania leków czy innych środków farmaceutycznych (szczepionek, środków do narkozy, leków organicznych).

Ostry niedobór ujawnia się poprzez mleczne zabarwienie języka lub śluzówek. Spożywanie alkoholu, zbyt częste spożywanie produktów mlecznych i przebywanie w pobliżu sieci wysokiego napięcia powodują zwiększone zapotrzebowanie na Kalium chloratum.

 

Analogie psychiczno-emocjonalne

„Mam tego wszystkiego dosyć…”. Często przypisujemy winę za nasze złe samopoczucie okolicznościom zewnętrznym; przez to odbieramy sobie możliwość zmiany istniejących sytuacje. Oczekujemy, że to coś innego, np. pogoda itd. zmieni się lub że to inni powinni zachowywać się zgodnie z naszymi wyobrażeniami. Często wykluczamy z góry zmianę naszego własnego nastawienia lub punktu widzenia, tak więc okoliczności też nie mogą się zmienić.

Ludzie z dużym niedoborem Kalium chloratum potrafią rozpoznać bardzo dobrze, co inni powinni zmienić, jednak tej umiejętności nie potrafią odnieść do siebie samych. Należy zatem pracować nad tym, by tę wrażliwość wykorzystać również do zmiany i rozwoju samego siebie. To, co przeszkadza nam wokół nas, trzeba przeanalizować i zastanowić się, jak dużo zależy od nas samych, a jaka część zależy rzeczywiście od innych ludzi lub od okoliczności zewnętrznych.

 

 

NR 5  Kalium phosphoricum D6, fosforan potasu

Sfera psychiczno-emocjonalna: ufne, twórcze myślenie, czystość myśli, miłość do samego siebie
Funkcje: oszczędza energię, wzmacnia nerwy, pobudza, antyseptyk
Główne zapotrzebowanie organizmu: mózg, nerwy, krew, mięśnie
Diagnoza oblicza: – popielato-szare zabarwienie pod zewnętrznym kącikiem oka, puste, smutne spojrzenie, apatia

– zapadające skronie: wskazuje na zużyci substancji w partii skroniowej i zmniejszenie objętości płynu mózgowego

– język jest posmarowany musztardą, z brązowy nalotem, suchy

– nieprzyjemny zapach z ust, zepsuty posmak w ustach

 

Fizyczny zakres działania

Kalium phosphoricum jest potrzebny w komórkach mózgowych i nerwowych, we krwi oraz w komórkach mięśniowych. Ta substancja mineralna ma szczególne znaczenie w podtrzymywaniu gotowości do pracy naszych komórek mózgowych – każda myśl zużywa Kalium phosphoricum.

Kalium phosphoricum dzięki swoim właściwościom antyseptycznym przyczynia się do ograniczenia procesów gnilnych, chroni lub powstrzymuje w ten sposób przed rozkładem tkanek. Natomiast Natrium chloratum przyczynia się do budowy nowych tkanek. Te dwie substancje mineralne współdziałają ze sobą ręka w rękę, dlatego poleca się podawać je w określonych sytuacjach na przemian.

Kalium phosphoricum jest również doskonałym środkiem w przypadku gorączki powyżej 38,5ºC mierzonej pod pachą. Gdy występują objawy podobne do delirium lub apatia, podaje się tą sól życia również poniżej tej granicznej temperatury. Przy czym  Kalium phosphoricum nie ma działania obniżającego temperaturę, lecz zapobiega dalszemu rozkładowi tkanek i rozpowszechnianiu się powstających przy tym toksyn. Dlatego nazywany jest też biochemicznym antyseptykiem.

Kalium phosphoricum posiada jeszcze jedno spektrum działania: stosowany jest jako lek przy np. sutku, lęku przestrzeni, bólów głowy o podłożu psychicznym, nerwowym pobudzeniu, przy przeciążeniu umysłowym, przemęczeni fizycznym, osłabieniu serca, pamięci, wzroku z komponentą nerwową, nerwowej bezsenności. Poza tym służy jako lek przy wszelkiego rodzaju porażeniach, np. porażeniu mięśni (porażenie mięśnia twarzy, porażenie zwieracza) i przy ogólnym osłabieniu mięśni (wraz z nr 3). znajduje zastosowanie również przy stanach gnilnych i zapalnych: przy cuchnącym, psującym się stolcu lub przy podobnej transpiracje, śmierdzącym pocie (również z Silicea), jak też przy problemach z koncentracją.

 

Analogie psychiczno-emocjonalne

Kalium phosphoricum jest wśród soli mineralnych dr. Schüsslera środkiem energetycznym. Przy żadnej innej soli mineralnej nie wymienia się tylu psychicznym symptomów, jak przy tej: strach, depresja, wyczerpanie są skutkiem braku radości i siły życia. Działanie antyseptyczne wskazuje, że przy występującym braku należy pracować nad zmianą sposobu zachowania, wzmacniać siłę życia i radość życia. Zmiana postawy życiowej na budującą zaczyna się od zmiany sposobu myślenia. Optymiści wspierają poprzez swoją pozytywną postawę swoje siły życiowe, które można jeszcze wzmocnić przez miłość do wszystkich stworzeń. Wielu z nas doświadczyło zapewne, że kiedy jesteśmy zakochani, dysponujemy nieograniczoną prawie energią. Miłość do innych ludzi, jak też do wszystkich stworzeń na Ziemi i do codziennej pracy dodaje nam skrzydeł.

 

NR 6  Kalium sulphuricum D6, siarczan potasu

Sfera psychiczno-emocjonalna: przebaczenie, pozbywanie się tego, czego już nie potrzebujemy
Funkcje: przemiana tlenowa w komórkach; główny składnik skóry; chroniczne stany zapalne
Główne zapotrzebowanie organizmu: śluzówki, skóra, wątroba, śledziona, jelito grube i cienkie, przemiana materii, krążenie żylne
Diagnoza oblicza: – brunatne zabarwienie często w formie litery A od podstawy nosa do brody, widoczne głównie na policzkach, brodzie i wokół oczu

– żółty śluzowy nalot na języku,

mdły posmak w ustach

 

Fizyczny zakres działania

Kalium sulphuricum występuje w komórkach naskórka, mięśniach, wątrobie i w śledzionie. Środek ten wspiera oczyszczanie i wydalanie w trzecim stadium zapalenia, w fazie odbudowy i w fazie wydalania. Szkodliwe produkty przemiany materii, powstające w stanach zapalnych, zostają wydalone z organizmu. Ten proces usuwania toksyn jest niezbędny tylko wówczas, gdy w drugim stadium stanu zapalnego nie było wystarczającej ilości Kalium chloratum, a tym samym nie mogły zostać zneutralizowane przyczyny powstania stanu zapalnego. Zapotrzebowanie rozpoznaje się po łuszczeniu się naskórka, po katarze z żółtawo-brązowo wydzieliną, brunatnym zabarwieniu nalotu na języku, następnie po występujących zakwasach mięśni i po chronicznych stanach zapalnych. Gdy brakuje Kalium sulphuricum, komórkom nie jest dostarczana wystarczająca ilość tlenu; wynikiem tego jest zmniejszenie się dolegliwości na świeżym powietrzu, a nasilanie się ich w suchych, ciepłych pomieszczeniach. Taki stan rzeczy powoduje powstawanie zakwasów mięśni, ciężkich kończyn, wyczerpania i uczucia niechęci.

Dzięki obecności siarki (Sulphur) ułatwione jest wydalanie szkodliwych substancji z komórek naskórka i wątroby poprzez skórę i śluzówki, a tym samym umożliwione zostaje szybkie wyzdrowienie.

Kawa i palenie papierosów są „złodziejami” Kalium sulphuricum.

Analogie psychiczno-emocjonalne

chroniczne stany zapalne wskazują na powtarzanie się pewnych sytuacji. Analogicznie do oczyszczającego działania może chodzić o oczyszczanie sytuacji, które w przeszłości okazały się obciążające. Chodzi o to, by nie wypominać innym i sobie trudnych, bolesnych doświadczeń, lecz wybaczać. Popularne powiedzenie, „Co ci leży na wątrobie?”, wskazuje na powiązanie i oczyszczające działanie wątroby. Gdy sytuacja nie zostanie oczyszczona, może dojść do pełnych napięcia zachowań, których przyczyna często pozostaje nie rozpoznana.

NR 7  Magnesium phosphoricum D6, fosforan magnezu

Sfera psychiczno-emocjonalna: rozluźnienie, poznanie samego siebie
Funkcje: bodziec, zachęta, koncentracja
Główne zapotrzebowanie organizmu: mózg, jelita, wątroba, płuca, śledziona, trzustka, tarczyca, nerki, nerwy  i komórki mięśniowe
Diagnoza oblicza: – zaczerwienienie magnezowe: delikatne zaczerwienienie, przeważnie przy nosie, ale też na całej twarzy; przemieszczające się zaczerwienienie wskazuje na chwilowe zapotrzebowanie

– czysty język

Fizyczny zakres działania

Magnesium znajduje się w komórkach nerwowych, mięśniowych i w komórkach krwi, w mózgu i szpiku kostnym, w zębach i w kościach. Jest składnikiem odpowiadającym za wszystkie rytmiczne funkcje organizmu, jak rytm serca i oddechu, perystaltyka jelit itd. Pomaga  w przypadku wszystkich nagłych, klujących, przemieszczających się bóli i przy bólach, które można złagodzić poprzez ciepło lub ucisk.

Magnesium phosphoricum jest głównym składnikiem spośród soli mineralnych Schusslera dla wegetatywnego systemu nerwowego. Jeśli przekazywanie regulujących sygnałów nerwowych zostanie zakłócone poprzez niedobór Magnesium phosphoricum, może prowadzić do skurczów łydek, skurczu pisarskiego, bólów głowy, migreny, kolek nerkowych, kolek wątrobowych, skurczów pęcherza, zaburzeń rytmu serca, drżenia, nerwowego swędzenia skóry.

Magnesium phosphoricum działa wspomagająco podczas przebiegu porodu. W tym celu zaleca się rozpuścić 25 pastylek Magnesium w gorącej wodzie i picie małymi łykami. Spotęgowany Magnesium phosphoricum dr. Schusslera wspiera naturalny rytm skurczów porodowych w przeciwieństwie do zwykłego Magnesium, który zmniejsza skurcze, a więc raczej hamuje przebieg skurczów porodowych.

Cechą szczególną tej soli mineralnej jest to, że jej wchłanianie i skuteczność potęgowane są przez gorącą wodę. Gorąca woda wiąże amoniak w jelitach, powoduje jego wydalanie i zapobiega dzięki temu wzdęciom. Gdy Magnesium phosphoricum jest ssany lub zażywany z zimną wodą, wytwarzane są gazy, trawienne i nie wspiera wegetatywnego systemu nerwowego. Spożywanie kawy i czekolady powoduje wzrost zużycia Magnesium.

Analogie psychiczno-emocjonalne

Wegetatywny system reguluje czynności organizmu. Przy braku Magnesium można odnieść wrażenie, że wiele rzeczy, które wcześniej przebiegały „automatycznie” nie funkcjonuje prawidłowo. Magnesium phosphoricum jest niezbędny, aby system wegetatywny mógł zamienić poruszenia ego w funkcje organizmu. Gdy brakuje Magnesium powstaje napięcie, a przez to stres. Stres, świadomy lub nieświadomy, wymaga dużej ilości Magnesium do przerobienia wielu impulsów i wrażeń. Stres powstaje w różny sposób, gdy człowiek musi spełnić wymagania, których jego zdaniem nie jest w stanie spełnić. Najwyższe zapotrzebowanie na Magnesium powstaje wsytuacji stresu, zażenowania, wstydu, silnych wzruszeń. Takie sytuacje prowadzą do nerwowości, kiedy człowiek nie czuje się dobrze w swojej skórze. Magnesium pomaga rozluźnić się, działać od wewnątrz, aby nie musieć ciągle reagować na impulsy z zewnątrz.

NR 8  Natrium chloratum D6, chlorek sodowy, sól kuchenna

Sfera psychiczno-emocjonalna: pozwolić płynąć, jasność i odpowiedzialne podejście do własnych sił życiowych
Funkcje: regulacja płynów organicznych
Główne zapotrzebowanie organizmu:

Zobacz również

Oprócz rozbudowanej bazy wiedzy logopedycznej warto odwiedzić encyklopedię nomenklatury używanej w logopedii. Ponadto prowadzimy cykliczne szkolenia dla profesjonalistów oraz blog dla rodziców. Szczególnie zapraszamy do publikacji fachowych oraz bazy poradni i specjalistów związanych z logopedią.

MENU