Twój koszyk jest pusty
Wt, 17 październik 2017

Odwiedza nas 1400 gości oraz 0 użytkowników.

Publikacje fachowe

Publikacje fachowe (1)

W tym miejscu znajdziesz wybór artykułów specjalistycznych poświęconych nie tylko bezpośrednio sprawom logopedii, ale także dysleksji, rozwojowi człowieka (w tym jego mowy i zdolności do komunikowania się), pracy z dziećmi i osobami wymagającymi szczególnej troski, sprawom pedagogiki, wychowania i nauczania i jeszcze ... Jest to wybór z nadsyłanych do nas artykułów przez naszych współpracowników. Zamieszczamy tutaj każdą wartościową, interesującą publikację. Niektóre z artykułów mogą być nieco kontrowersyjne, ale jeśli się tutaj znalazły - na pewno posiadają stosowne walory, a na naszym Forum udostępniamy możliwość dyskusji i ich oceny. Zainteresowanych publikowaniem własnych artykułów w tym miejscu serdecznie zapraszamy do współpracy.

piątek, 17 lipiec 2015 13:13

ODDECH – SERCE ŻYCIA

Napisane przez
ODDECH – SERCE ŻYCIA                                                             Jeżeli twój oddech jest w jakikolwiek sposób ograniczony , do tego stopnia także jest ograniczone twoje życie .

                                                                                                                                                                                                          Michael Grant White

Człowiek wykonujący przeciętnie pomiędzy 18 000 a 20 000 oddechów dziennie co daje koło 19 000 litrów powietrza. Biorąc pod uwagę jednolitą wagę, jest to trzydzieści pięć razy więcej niż napoje czy pożywienie, które spożywamy. Możemy przeżyć nawet parę tygodni beż jedzenia, parę dni bez wody , kilka godzin be ciepła (w ekstremalnie niskich temperaturach), ale jedynie parę minut bez powietrza. (Ile możemy wytrzymać bez myślenia ?)

Oddech, związany z żywiołem powietrza, jest podstawowy kluczem do otwarcia czak serca. Powietrze jest tak żywiołem, który rozprzestrzenia się w ciele najszybciej. W przeciwieństwie do pożywienia, które jest trawione przez parę godzin, a nawet dni, każdy wdech wdech powietrza natychmiast dostaje się do krwiobiegu. Tlen musi być nieustanie dostarczany do każdej komórki, w przeciwnym wypadku komórki szybko umierają .
     Właśnie dlatego ciało dysponuje rozległym i złożonym systemem transportu, który dostarcza tlen do całego ciała. Jest to nasz układ krążenia kierowany przez serce. Każdy oddech żywi ten system. Przedstawiając te podstawowe fakty nie można w pełni wyrazić, jak bardzo ważny jest oddech. Poza podtrzymywaniem podstawowych funkcji życiowych oddech jest najbardziej potężnym narzędziem naszej transformacji: jest nie zbędny do spalania toksyn, uwalniania nagromadzonych emocji, zmian strukturalnych ciała oraz zmiany świadomości. Beż oddychania nie bylibyśmy w stanie mówić, ponieważ powietrze daje siłę naszemu głosowi. Nie bylibyśmy w stanie metabolizować żywności bez tlenu .
       Nasz mózg nie mógłby myśleć. Oddychanie jest mocno niedocenianym źródłem życiodajnej, uzdrowicielskiej oraz oczyszczającej energii.
Niestety, przeciętny człowiek nie oddycha z byt głęboko. Normalnie płuca mogą pomieścić około jednego litra powietrza, podczas gdy przeciętna osoba wydycha jedynie połowę tej objętości lub nawet mniej przy każdym oddechu. Możesz to stwierdzić, gdy zrobisz wdech, a następnie sprawiasz, ile jeszcze powietrza możesz nabrać . Wykonując to ćwiczenie , zaobserwuj, jakie to uczucie oddychać tak głęboko. Zauważ, w której części klatki piersiowej czy czujesz napięcie, w jaki sposób ograniczona to oddech, i zrób delikatny masaż tych miejsc. Odblokowując kletkę piersiową oraz górną cześć pleców poprzez masaż czy uwolnienie emocjonalne, zaczynasz oddychać głębiej.
      Aktywność intelektualna, która zazwyczaj nie wymaga zagazowania wysiłku fizycznego, prowadzi to do bardzo płytkiego oddychania, które z czasem staje się nawykiem. Czysty strach, niepewność, depresja, palenie lub po prostu zanieczyszczone powietrze, upośledzają prawidłowe oddychanie, co z czasem przechodzi w nawyk. Ten nawyk, gdy już raz się uformuje , prowadzi do spowolnionego metabolizmu, obniżonej Energi fizycznej oraz gromadzenia się toksyn w organizmie, a w rezultacie staje się zamkniętym kołem. Kiedy nasz metabolizm spowalnia się stajemy się ospali, co prowadzi do większego uzależnienia od wygody, np. jeździmy samochodem, zamiast chodzić piechotą, łykamy środki pobudzające, aby mieć więcej energii, lub palimy papierosy, żeby (paradoksalnie) stymulować klatkę piersiową. Żadna z tych czynności nie pomaga niestety oddychaniu.
Stały dopływ tlenu jest nie zbędnym warunkiem funkcjonowania mózgu. Kiedy nasze ciało odpoczywa, jedna czwarta naszego tlenu jest zużywana przez mózg, pomimo tego ze stanowi on jedna piętnastą masy ciała. Wstrzymaj oddech a przekonasz się, jak jak długo zostaniesz przytomny.
     Oddech jest także jedna z niewielu funkcji naszego ciała, które są kontrolowane zarówno w sposób nie zależny od naszej woli, jak i za pomocą naszej woli. Oddech instynktownie w momencie, kiedy się boimy – ma to związek z instynktem przetrwania. Dawniej dzięki wstrzymywaniu oddechu udawało nam się ukryć przed niebezpiecznymi stworzeniami. Podobnie, możemy zwalczyć strach, pogłębiając nasz oddech, w ten sposób rozładowujemy napięcie w całym ciele.
     Pracując nad tym aspektem naszego oddechu, który jest zależny od naszej woli, oraz starając się świadomie zwiększyć nasza pojemności oddechową, sprawimy, ze głęboki oddychanie stopiwo się nawykiem. Oddech może zmienić strukturę naszego ciała, a kiedy zostanie ona zmieniona, ciało będzie się domagało zwiększonej dawki tlenu. Jest to ewolucyjny oraz uzdrawiający proces.
     Hinduiści wierzą, ze oddech jest pomostem pomiędzy umysłem a ciałem. Wszystkie systemy jogi zostały zbudowane na technikach oddychania, nazwanych pranajamą, które są stworzone w taki sposób, aby rozwijać świadomość oraz oczyszczać ciało. Kiedy myśli są wyciszone, oddech jest równie spokojny, a łagodzący i uzdrawiający rytm przebiega przez całe ciało. Kontrolując oddech, możemy również uspokoić umysł. Przepływ oddechu, który który nie ustanie wchodzi i wychodzi z naszego ciała jest dynamicznym polem energetycznym, które ciągle wypełnia formę naszego ciała i powraca znów bez kształtnie do naszego świata zewnętrznego.
     Techniki pranajmy są opracowane w taki sposób, że odżywią parapsychiczne i duchowe ścieżki w naszym ciele, takie jak główne ndai oraz akupunkturowe meridiany. Kanały te są zasilane przez powyższy proces i zwiększają subtelne wibracje w całym organizmie. Jogini rozróżniają zwyczajne fizyczne przyjęcie powietrza (sthula prana) oraz subtelny ruch religii, który wynika z oddychania (skuszma prana).
     Ważne jest, aby proces wykonywania ćwiczeń oddechowych zwracać na te subtelniejsze ruchy, które się przy tym pojawiają. Wówczas możemy skierować energie na odpowiedni obszar ciała lub do czakr poprzez wizualizacje lub pozycje ciała.

ĆWICZENIA ODDECHOWE
Jest wiele ćwiczeń oddechowych zwanych pranajamą. Jeżeli jesteś naprawdę zainteresowany z tym potężnym narzędziem, jest kilka książek na temat jogi, w których można znaleźć jeszcze więcej ćwiczeń niż tutaj przedstawione. Poniżej zostało opisanych kilak podstawowych ćwiczeń:

GŁĘBOKIE ODDYCHANIE LUB PEŁNY ODDECH
Jest to tak proste jak brzmi. Usiądź wygodnie i wczuj się w swój oddech, wdychając i wydychając powietrze tak głęboko, jak to tylko możliwe. Wdychając głęboko, tak aby poczuć oddech w brzuchu, następnie w klatce piersiowej, na końcu w ramionach i w gardle. Wydychaj powietrze w odwrotnej kolejności i powtórz ćwiczenie kilaka razy.

ODDECH OGNIA
Jest to gwałtowne, przeponowe oddychanie z zużyciem szybkich, krótkich oddechów
wytworzone przez skurcze mięśni w podbrzuszu, wykonywanych jeden po drugim. Ćwiczenie to zostało opisane dokładnie przy trzeciej czakrze.

NAPRZEMIENNE ODDYCHANIE NOSEM
Jest to wolne, metodyczne oddychanie, które wpływa na centralny układ nerwowy i prowadzi relaksu i głębszego snu. Prawa ręka zatyka prawe nozdrze i wciągnij głęboko powietrze przez praw nozdrze i wydychaj przez prawe. Kiedy oddech będzie już pełny, zatkaj lewe nozdrze i wdychaj przez prawe. Gdy oddech stanie się pusty, wciągnij znów prawą stroną, a wydychaj lewą. I ponownie, nabierz powietrze prawą stroną przy zatkanym lewym nozdrzu i kiedy oddech jest pełny przerzuć się na prawe, wydychając lewym. Metoda oddychania to wydech, zamian, wydech po każdej stronie. Powtórz ćwiczenia 20 razy lub więcej po każdej stronie. Ćwiczenie to przynosi gruntowne zmiany w świadomości.

BANDHY
„Bandhy” oznacza zamknięcie, a bandha pranajama to metoda wstrzymywania oddechu i zamykanie go w poszczególnych częściach ciała. Istnieją trzy podstawowe bandha: zamknięcie podbródka zamknięcie podbrzusza oraz zamkniecie analne, które zamykają oddech w trzech najważniejszych obszarach ciała.

     Zamkniecie podbródka, czyli jalandhara-bandha wysyła energie do głowy i stymuluje tarczyce oraz czakrę gardła. Ćwiczenie polega na tym, aby nabrać głęboko powietrza, zacisnąć gardło i pochylić głowę do klatki piersiowej, utrzymując wyprostowane plecy. Wstrzymaj oddech tak długo, jak będzie to dla ciebie wygodne, ale nie przedłużaj zbytnio, ponieważ możesz poczuć się słabo, jeżeli nie wykonasz tego prawidłowo.
     Zamknięcie brzuszne, czyli uddijana-bandha jest wykonywane w pozycji stojącej. Pomaga masować wewnętrzne organy trawienne oraz oczyszcza organizm. Wykonaj głęboki wdech i wydech. Gdy wypuścisz już powietrze, wstrzymaj oddech i wciągnij brzuch oraz podbrzusze tak mocno, jak się da, uważając, aby nie nabrać powietrza. Wytrzymaj w tej pozycji, dopóki będziesz się czuł z nią komfortowo, a następnie zrób wdech, powoli rozluźniając mięśnie podbrzusza. Mulabandha lub zamkniecie analne wzmacnia czakrę podstawy. Ćwiczenie polega na tym że wdechu zaciskamy krocze oraz zwieracz odbytu, wstrzymując równocześnie oddech. Stymuluje to śpiąca Kundalini.

Pozostałe ćwiczenia są dostępne w pozycji Anodea Judith KOŁA ŻYCIA
Kompletny Przewodnik Po Sytemu Czakr lub w innych pozycjach poświęconych Pranajamie.
Wszystkie treści zostały dosłownie zaczerpnięta z książki „Koła życia” strona 233-237Szukaj produktu


Wiadomości

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Kwestionariusz diagnozujący grzybicę u dzieci

27-04-2015

Kwestionariusz diagnozujący grzybicę u dzieci (Autism Research Institute z San Diego)

Komunikat

29-05-2014

Od września 2015 roku wszystkie szkolenia przeprowadzamy w Jastrzębiu - Zdroju, 1 Maja 13 A, w budynku pod szyldem Praktyczna Akademia Zdrowia i Holistycznej Terapii. Wykaz szkoleń i wszelkie informacje...

Ważny komunikat

19-02-2013

1 września 2013 roku rozpoczęło działalność Przedszkole Centrum Logopedycznego pod egidą Praktycznej Akademii Zdrowia i Holistycznej  Terapii    WYRĘCZAMY RODZINĘ W CODZIENNEJ TERAPII     Na terenie Miasta Jastrzębie Zdrój ,od  roku  2002r   prowadzimy...

Nowości wydawnicze P.W.D Apex Centrum Logopedyczne

09-11-2012

Wychodząc na przeciw Państwa oczekiwań nasz zespół terapeutyczny opracował nowe zestawy diagnostyczne. Zestaw do diagnozy percepcji słuchowej dla dzieci od 12 miesiąca do 6roku życia. Celem badania jest wykluczenie niedosłuchu, orientacja...

Komunikat P.W.D. Apex Centrum Logopedyczne

10-04-2012

W celu spełnienia wymogów formalnych dotyczących kontraktowania świadczeń logopedycznych przez publiczne i niepubliczne ZOZ zatrudniające logopedów nasz profesjonalny zespół diagnostyczno – terapeutyczny opracował:   Zestaw Prób praksji oralnej, językowych i grafomotorycznych...

Licznik odwiedzin

Odsłon artykułów:
9371172
  • "Charakterystyczna dla terapii holdingu jest nieprzeparta chęć ucieczki od osoby siedzącej vis-a'-vis, gdy w ramach afektywnej ambiwalencji, w której zablokowała się więź, uczucia awersji są o wiele silniejsze niż uczucia miłości."

    Jirina Prekop