Twój koszyk jest pusty
Cz, 23 listopad 2017

Odwiedza nas 967 gości oraz 0 użytkowników.

sobota, 23 kwiecień 2005 17:55

Nieleczona dysleksja - klęska szkolna, zawodowa i życiowa

Napisane przez 
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
A teraz zamknij oczy i wyobraź sobie, że znów jesteś 7-letnim dzieckiem.
Jesteś w swoim rodzinnym mieście i właśnie zacząłeś chodzić do szkoły.
No właśnie - chodzić, bo na rowerze do tej pory nie nauczyłeś się jeździć, a numery autobusów wciąż ci się mylą - 69 czy 96 - żadna różnica. Chodzisz więc codziennie, bo obiecałeś rodzicom, ale najchętniej drogę do szkoły wydłużyłbyś do granic możliwości ( zresztą często ci się to zdarza, bo mylisz drogę )...

Idziesz więc krok za krokiem - z bolącym brzuchem, głową, alergią - alergią na szkołę. Bo niby co masz w niej lubić?

Nauczycielkę? - ona tylko wymaga, poprawia, a przecież to takie trudne: jak połączyć w wyraz litery, które są tak do siebie podobne, a w dodatku po kilku minutach zlewają się w jedno? Jak zapamiętać wszystkie te polecenia, uwagi, nawet podpowiedzi?

Kolegów? - oni to wszystko potrafią już od dawna i dziś znów będą się śmiać kiedy na tablicy pomylisz "b" z "p", "w" z "m", kiedy źle dodasz, odejmiesz, napiszesz, wypowiesz, przeczytasz, wykleisz, wytniesz, rzucisz piłką, skoczysz...
Nie cierpisz ich - kolegów, nauczycielki, rodziców, siebie...
Wyobraź sobie, że znów jesteś 7-letnim dzieckiem. Wyobraź sobie, że jesteś dyslektycznym dzieckiem...
Brzmi jak koszmar?
Tak wygląda dzień powszedni wielu tysięcy dzieci w Polsce i innych krajach.
Czy możesz to zmienić?
Może jesteś rodzicem lub dziadkiem takiego dziecka? A może masz pod swoją opieką jedno lub więcej dzieci z podobnymi problemami w swojej klasie lub grupie przedszkolnej?
Jeśli tak, do CIEBIE - rodzicu, dziadku, nauczycielu, adresujemy serię artykułów na tematy związane z dysleksją.
W tym miejscu dzielić się będziemy swoja wiedzą na temat:

terminologii,
rozpoznawania symptomów ryzyka dysleksji,
rodzajów dysleksji, metod diagnozy,
profilaktyki,
dostępnych form pomocy dzieciom dyslektycznym, w tym metod terapeutycznych.ZAPAMIĘTAJ!
Dysleksja dotyczy wielu obszarów funkcjonowania. To nie tylko wady wymowy i zaburzenia mowy, brzydkie pismo, błędy ortograficzne i niechęć do czytania. To przede wszystkim zmarnowane talenty, zachwiana wiara w samego siebie, to często nerwica, fobia szkolna, depresja, zmarnowane życie...
Dysleksja rozwojowa polega na niewspółmiernych do rozwoju umysłowego i emocjonalnego trudnościach w nauce czytania i pisania. Oznacza to, że nie jest spowodowana obniżonym poziomem inteligencji, zaburzeniami wzroku, słuchu, czy też zaburzeniami neurologicznymi.
Nasze doświadczenia wskazują , że dysleksja występuje u 70% populacji dzieci w wieku szkolnym.
Umiejętność czytania i pisania jest bardzo ważną umiejętnością społeczną. W związku z tym, wszelkim zaburzeniom, czy też trudnościom związanym z czytaniem i pisaniem, poświęca się wiele uwagi. Coraz więcej mówi się o tym w telewizji, poświęcając temu problemowi całe programy, w różnego rodzaju czasopismach pojawia się wiele artykułów na ten temat. Zwykle mówi się o przyczynach dysleksji, o tym, jak się objawia, gdzie można uzyskać pomoc.
Ale jak wygląda świat osób dyslektycznych?
Dzieci o takich specyficznych trudnościach już od najmłodszych lat narażone są na traumatyzujące sytuacje. Często są odrzucane przez rówieśników, ponieważ nie są tak sprawne ruchowo jak oni - nie potrafią sprawnie biegać, pokonywać przeszkód. Mogą być również odrzucane przez rodziców, ponieważ nie spełniają ich oczekiwań. Każdy rodzic chciałby mieć dziecko rozwijające się prawidłowo, dziecko, które odnosi same sukcesy - co przy dysleksji rozwojowej jest wręcz niemożliwe. Rodzicom może być trudno zaakceptować u dziecka pewne ograniczenia wynikające z tych specyficznych trudności.
Dzieci dyslektyczne często nie znajdują również wsparcia u swoich nauczycieli. Stanowią one grupę ryzyka deprywacji emocjonalnej - ich podstawowe potrzeby emocjonalne nie są po prostu zaspokojone. Głębokie zaburzenia emocjonalne mogą się objawiać pod postacią fobii szkolnej i zaburzeń zachowania.
Te trudności, z którymi spotyka się dziecko dyslektyczne, wpływają również na kształt jego osobowości. Można je często scharakteryzować jako osoby o małym poczuciu własnej wartości, braku zaufania do samego siebie. Mają też trudności z kontrolowaniem własnych emocji i zachowań. Często niezbędna jest pomoc psychoterapeuty.
Aby uniknąć tych wszystkich problemów lub choćby je zmniejszyć, nasza poradnia pomaga dzieciom dyslektycznym oraz dzieciom z grupy ryzyka dysleksji na różnych poziomach.
Nasza strona Centrum Logopedyczne . pl powstała i istnieje z myślą o dzieciach dyslektycznych i zagrożonych dysleksją. Wspólnie z czasopismem ,, Bliżej przedszkola,, podjęliśmy wyzwanie na rzecz profilaktyki dysleksji i walki z nią.
Pragniemy podzielić się naszą wiedzą ze wszystkimi zainteresowanymi, którym nie jest obojętny los dziecka. Nasi terapeuci pracują w oparciu o program autorski obejmujący kilka etapów i przynoszący rewelacyjne efekty terapeutyczne.
Pomóżmy wspólnie naszym dzieciom przełamać granice, aby mogły swobodnie i kreatywnie uczestniczyć w życiu szkolnym oraz tworzeniu dla siebie i innych lepszej przyszłości.
Czytany 20751 razy

Szukaj produktu


Wiadomości

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Kwestionariusz diagnozujący grzybicę u dzieci

27-04-2015

Kwestionariusz diagnozujący grzybicę u dzieci (Autism Research Institute z San Diego)

Komunikat

29-05-2014

Od września 2015 roku wszystkie szkolenia przeprowadzamy w Jastrzębiu - Zdroju, 1 Maja 13 A, w budynku pod szyldem Praktyczna Akademia Zdrowia i Holistycznej Terapii. Wykaz szkoleń i wszelkie informacje...

Ważny komunikat

19-02-2013

1 września 2013 roku rozpoczęło działalność Przedszkole Centrum Logopedycznego pod egidą Praktycznej Akademii Zdrowia i Holistycznej  Terapii    WYRĘCZAMY RODZINĘ W CODZIENNEJ TERAPII     Na terenie Miasta Jastrzębie Zdrój ,od  roku  2002r   prowadzimy...

Nowości wydawnicze P.W.D Apex Centrum Logopedyczne

09-11-2012

Wychodząc na przeciw Państwa oczekiwań nasz zespół terapeutyczny opracował nowe zestawy diagnostyczne. Zestaw do diagnozy percepcji słuchowej dla dzieci od 12 miesiąca do 6roku życia. Celem badania jest wykluczenie niedosłuchu, orientacja...

Komunikat P.W.D. Apex Centrum Logopedyczne

10-04-2012

W celu spełnienia wymogów formalnych dotyczących kontraktowania świadczeń logopedycznych przez publiczne i niepubliczne ZOZ zatrudniające logopedów nasz profesjonalny zespół diagnostyczno – terapeutyczny opracował:   Zestaw Prób praksji oralnej, językowych i grafomotorycznych...

Licznik odwiedzin

Odsłon artykułów:
9619575
  • "Ósmy i dziewiąty miesiąc życia jest dla dziecka etapem nauki siedzenia i manipulowania - z przeciwstawieniem kciuka - przedmiotami. Pojawiają się reakcje na językowe zachowania dorosłych."

    prof. Jagoda Cieszyńska