Wykorzystanie relaksacji i elementów kinezjologii edukacyjnej w terapii logopedycznej i nie tylko. 2

utworzone przez | 2 sierpnia 2018

Zaprezentowane poniżej ćwiczenia należą do nurtu hatha-jogi (pierwszego szczebla drabiny prowadzącej do samopoznania), zajmującego się ciałem (w przeciwieństwie do jogi medytacyjnej). Tajemnica jogi polega na rozciąganiu mięśni, a nie na ich napinaniu – przeciąganie się i rozciąganie przynosi relaks i uspokojenie.

Ćwiczenia jogi należy wykonywać powoli i ostrożnie, aby można się było zatrzymać w razie najmniejszego bólu. Tego sygnału ostrzegawczego nie wolno lekceważyć, bo właśnie bólem ciało broni się przed nadmiernym obciążeniem i uszkodzeniem. Pozycje przyjmujemy bardzo powoli (ok.10-15sek.) i pozostajemy w niej tak długo, jak pozwoli nam na to nasze ciało. W trakcie pozostawania w pozycji należy oddychać – jeżeli to możliwe – całkiem normalnie, przestrzegając jednocześnie następujących reguł:

  • wdech przy każdym podniesieniu ramion,
  • wydech przy każdym wejściu w pozycję,
  • silny wydech przy każdym wysiłku.

Do pozycji wyjściowej wracamy tak samo powoli, jak dochodzimy do pozycji docelowej.

Artykuł płatny, koszt 2,46 PLN brutto.

Zobacz również

Oprócz rozbudowanej bazy wiedzy logopedycznej warto odwiedzić encyklopedię nomenklatury używanej w logopedii. Ponadto prowadzimy cykliczne szkolenia dla profesjonalistów oraz blog dla rodziców. Szczególnie zapraszamy do publikacji fachowych oraz bazy poradni i specjalistów związanych z logopedią.

MENU