Nieznana medycyna – Julia Schopick

utworzone przez | 6 czerwca 2018

Autorka podaje cztery metody leczenia różnych chorób bardzo skuteczne. W USA, są lekarze którzy leczą tymi metodami, ale całe inne środowisko medyczne jak zawsze nie jest tym zainteresowane bo za tym nie idą pieniądze, a metody nie są drogie, ale bardzo skuteczne.

We wstępie dowiadujemy się, że dzięki skrupulatnemu prowadzeniu kroniki wydarzeń opisujących stosowanie naltreksonu w niskiej dawce, kwasu alfa-liponowego, diety patogennej i preparatu srebra Julia Schopick nie tylko mówi Czytelnikom o tym, że istnieją udowodnione sposoby leczenia, o których lekarze zapewne im nie powiedzą, lecz także- co jest równie ważne- uświadamia im, że mogą zacząć sprawować kontrolę nad kontaktami z przedstawicielami świata medycyny.

W przedmowie po pierwsze przeczytamy, że niektóre dziedziny medycyny konwencjonalnej mogą się poszczycić bardzo dużą skutecznością, np. chirurgia urazowa, intensywna opieka medyczna, niektóre zabiegi kardiologiczne oraz takie leki jak antybiotyki- wszystkie one wielu ludziom ratują życie. Ale jednocześnie wiele innych zaaprobowanych i uznanych standardowych terapii, niestety, w ogóle nie działa. Obecnie metoda doktora Schirodkara, zwana opierścienieniem szyjki macicy, jest standardowym postępowaniem w celu rozwiązania problemu, czyli niewydolność szyjki macicy. Ale 39 lat temu metoda ta była postrzegana jako rozwiązanie medycyny alternatywnej. W rzeczywistości był to innowacyjny pomysł. Kolejnym odkryciem za radą doktora Carlosa Reynesa internisty, innej metody leczenia nie gojącego się szwu, kawałki tkanki zawierające jony srebra. Za zgodą neurochirurga położono na ranę kawałek tej tkaniny, a rana wreszcie się zagoiła.

Opisuje nurtujący skrót zagadnień jakie przedstawia i wyjaśnia w pozostałych częściach autorka na podstawie zgromadzonych informacji i doświadczeń z własnej autopsji życia rodzinnego.

To opis tego co może przydarzyć się każdemu.

1. Metoda leczenia Silverlon jest preparatem srebra w trudno gojących się ranach pooperacyjnych, które mogą zagrażać życiu i zdrowiu.

Przypadek ponownego pojawienia się guza i kolejna operacja przecięcia skóry rana nie chciała się zagoić. Po upływie 10 miesięcy w końcu się zagoiła, ale tylko dzięki zastosowaniu mało znanego preparatu o nazwie Silverlon. Te historie zawarte w książce pacjentów i medyków powinny zainteresować szczególnie tych, którzy mają takie zagrażające życiu choroby, jak:

 • stwardnienie rozsiane,
 • reumatoidalne zapalenie stawów,
 • padaczka dziecięca,
 • toczeń,
 • choroba wątroby
 • i wiele innych poważnych schorzeń, w tym niektóre postacie raka.

2. Metoda leczenia kwasem podawany dożylnie alfa-liponowy w celu regeneracji narządów a w szczególności wątroby. Pionierem tej metody jest Burt Berkson użył ją po raz pierwszy w latach siedemdziesiątych ubiegłego wieku.

Metoda stosowana jest w następujących schorzeniach:

 • cukrzycy,
 • miażdżycy tętnic,
 • zaburzeniach neurodegeneracyjnych,
 • chorobach wątroby,
 • a także innych dolegliwościach

3. Metoda leczenia Dietą Ketagenną to pewna szczególna wysokotłuszczowa i niskowęglowodanowa dieta, która pomaga kontrolować występowanie napadów u niektórych ludzi chorujących na padaczkę. Prekursorem jest Johns Hopkins który zastosował te metodę na dziesiątkach tysięcy dzieci.

4. Terapia naltreksonem w niskiej dawce leczenie znane jako „off-label”, prekursorem tej metody jest doktor Ian Zagon, stosowane w około jednej dziesiątej dawki zalecanej ludziom uzależnionym od narkotyków i alkoholu, potrafi powstrzymać rozwój takich chorób jak:

 • stwardnienie rozsiane
 • toczeń
 • reumatoidalne zapalenie stawów
 • choroba Leśniowskigo-Crohna
 • AIDS
 • Nosicielstwo wirusa HIV
 • Niektóre postacie raka

Dlaczego akurat te terapie, otóż autorka miała na celu uwypuklić życie i zmagania z chorobą męża. Jest tu mowa o 3 terapiach, z których wszystkie są dostępne w Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Kanadzie: podawany dożylnie kwas alfa-liponowy, dieta ketogenna i terapia naltreksonem w niskiej dawce. Wszystko jest bardzo dobrze nakreślone wiedzą i przemyśleniami a także podparte prawdziwymi przykładami.

Kwas alfa-liponowy nazwą systematyczną jest kwas 6,8- diotooktanowy. Terapeutyczny zakres jego stosowania w przypadku cukrzycy, miażdżycy tętnic, zaburzeń naurodegenerycznych, chorób wątroby i innych schorzeń. Doktor B. Berkson jako pionier (lekarz, MS czyli tytuł naszego Magistra) użył go po raz pierwszy w latach siedemdziesiątych. Kwas alfa-liponowy jest skrótem ALA- metoda leczenia choroby wątroby. Dożylne stosowanie kwasu alfa- liponowego i naltrekson w niskiej dawce leczy przypadki nowotworów w tym raka trzustki. Zastosowanie randonużacji zakończonej sukcesem, którego dokonała dr Helen Cross, dr Berkson opowiada o pracy doktora Bernarda Biharmiego nad terapią naltreksonem.

Indyjski lekarz dr Shirodkara razem z doktorem Martinem Chymanem z Nowego Jorku znalazł metodę zapobiegania poronieniu- małe wiązanie, okrężny szef.

Doktor Bartter pracuje nad podawaniem kwasem alfa- liponowego dożylnie, aby zregenerować wątrobę, ponieważ odwraca to proces rozwoju neuropatii.

Doktor Burt Berkson i dr Bartter opublikowali artykuł o 79 pacjentach z terminalną chorobą wątroby, z Włoch dr Maira Gironi osiągała znakomite wyniki w odwracanie procesu stwardnienia rozsianego. Najbardziej interesującą rzeczą nad którą pracował dr Berkson jest połączona terapia, polegająca na jednoczesnym podawaniu kwasu alfa- liponowego i naltreksonu w niskiej dawce. Dr Bernard Biharium z Nowego Jorku leczy choroby nowotworowe. Naltrekson to lek, który lekarze przepisują osobą uzależnionym od heroiny, ponieważ blokuje receptory dla opioidów.

Setki pacjentów z takimi chorobami jak: toczeń, reumatoidalne zapalenie stawów, zapalenie skórno- mięśniowe i inne choroby autoimmunologiczne już po miesiącu zażywania naltreksonu w niskiej dawce czuło się normalnie. Dr Berkson odniósł sukces również lecząc choroby nowotworowe w tym przypadku raka trzustki. Doktor nie potrafi wyrazić szczerych uczuć jak może pomóc pacjentom z powodu zagrażających życiu chorobom takim jak: zapalenie wątroby, toczeń, stwardnienie rozsiane, nowotwory i wiele innych chorób.

Jest to przełom w leczeniu z zastosowaniu kwasu alfa- liponowego.

Opowieść Mery Jo Bean, która sama musiała znaleźć terapię o potwierdzonych dowodach skuteczności pochodzących od pacjentów, która uratowała jej życie. Przeszła kilka operacji, między innymi Histerektomia. Podjęła leczenie dr Berksona. Oprócz kroplówek też ważna jest dieta bogata w składniki odżywcze i wykaz suplementów zalecanych przez dr Berksona.

Florence Nighitingale- pomoc techniczna i prawa ręka doktora.

Pacjent Paul Marez codziennie wieczorem przed snem zażywał naltrekson w dawce 4,5 miligrama czyli jedna kroplówka dziennie. Dostępność preparatu alfa- liponowego w Polsce o nazwie THIOGAMMA 600.

Dieta ketogenna, której działanie na poziomie metabolicznym przypomina głodowanie- to bardzo wysoko tłuszczowa i nisko węglowodanowa.

W Johns Hopkins Hospital dr Samuel Livingston leczył lekiem fenytoina- lek przeciw drgawkowy aż do jego odejścia. Dopiero – Jim Abrahams scenarzysta, reżyser i producent z Hollywood dowiedział się o diecie ketogennej żeby zastosować jego synowi.

Wysokotłuszczowe i niskowęglowodonowa dieta, która metabolicznie udawałaby głodowanie, ponieważ przy takiej diecie organizm, by uzyskać energię, zmuszony jest do spalania tłuszczu, a nie węglowodanów. W latach dwudziestych dr Russell Wilder z Mayo Chinic nadał jej nazwę diety ketogennej, ponieważ skutkiem jej stosowania jest powstawanie w organizmie ciał ketonowych, czyli stanu kwasicy ketonowej. Stosowanie tej diety u dzieci trzeba około 2 lat. Muszą być zachowane prawidłowe proporcje między makroskładnikami czyli białkiem, tłuszczem i węglowodanami.

Film
wprowadzenie do diety patogennej prowadziła wielka autorka Meryl Streep. Dieta patogenna istnieje od wielu lat. Dr Deborah Snyder napisał książkę „Dziecko Ketonowe”, dzięki wycofaniu leków i zastosowaniu diety jej dziecko wyleczyło się z padaczki. Książka „Dzień dobry, Piękna”- Paulette George- jak dieta patogenna pomogła jej córce. Powstały dwie wersje tej diety: dieta o niskim indeksie glikenicznym oraz zmodyfikowana dieta Atkinsa, które są mniej restrykcyjne dla dzieci starszych i dorosłych. Jest też formuła dla noworodków, niemowląt oraz małych pacjentów karmionych sztucznie przez rurkę. Dieta ta też stosowana na stwardnienie zanikowe boczne, wczesne stadium Alzheimera, choroba Parkinsona, a nawet złośliwe guzy mózgu. Tę dietę patogenną stosuje się obecnie na całym świecie w ponad 150 szpitalach. Osiem różnych leków drgawkowych, wbudowanie implantów, stymulującego nerw błędny nie przyniosło rezultatu takiego jak dieta. Ataki choroby i podawane leki przeciwdrgawkowe uszkadzają młode mózgi, gdy jest toksyczny a nie działają mogą mieć skutki nieodwracalnych uszkodzeń i wtedy rozwija się autyzm. Dieta ketogenna jako terapia pierwszej lini działania. Jest to zaniechanie czy też błąd systemowy. Terapia żywieniowa chociaż jest skuteczna i owocuje sukcesami wymaga czasu i nie jest dochodowa. Samuel Livingston John Freeman najbardziej żarliwymi zwolennikami diety ketogennej w śród lekarzy. Opis Milly jest najlepszy. Dr Livingston prof. Pediatrii i dyrektor poradni padaczkowej był nazwany ojcem tej diety. Dietetyczka Gloria Elfert zasługuje na pochwałę. Dieta ketogenna musi być precyzyjnie odważona z dokładnością jednej dziesiątej grama.

Organizm dziecka powinien zwać się kwasicą ketonową co oznacza, że w celu uzyskania energii ciało spala tłuszcz a nie węglowodany, zatem ich udział w pokarmie dziecka musi być bardzo bardzo niski. Dieta ketogenna w logicznym rozumowaniu w stanie normalnym ciało spala węglowodany (skrobię, cukry) jako podstawowe źródła energii a ich nadmiar może przechowywać tylko przez okres 24-48h. Gdy zapas glukozy zostaje wyczerpany i brakuje jej na wyczerpanie energii- a tak się właściwie dzieje w diecie ketogennej (organizm zaczyna zużywać inne składniki), czyli tłuszcz i biało. Zmusza to ciało i mózg do przełączenia się z trybu spalania glukozy na tryb spalania tłuszczu w celu uzyskania energii. Organizm zużywa białko w celu wzrostu i naprawy. Gdy jada się dużo tłuszczu i niewiele węglowodanów rezultatem jest nagromadzenie się materiału odpadowego ( to są właśnie ciała ketonowe), którego stężenie we krwi i moczu rośnie: ten stan przypomina przemianę materii osoby głodującej. Nagromadzone ciała ketonowe, których stężenie we krwi i moczu znacząco wtedy wzrasta, mają działanie przeciwdrgawkowe, co powoduje ustępowanie choroby. Znaczenie głodówki w celu eliminacji ataków padaczkowych jest znane od wieków, chociaż mechanizm działania takiego sposobu odżywiania się nie został jeszcze dokładnie wyjaśniony. Stosowanie takiej diety umożliwia chorej osobie pozostanie w stanie ketozy, czyli jakby wciąż głodowała: z tego względu została nazwana dietą ketogenną. Ciała ketonowe działają nie tylko uspokajająco, lecz także hamują łaknienie. Stan ketozy sprawia, że umysł dziecka jest bardziej czujny i charakteryzuje się większą klarownością myśli w porównaniu ze stanem uzyskanym za pomocą leków przeciwdrgawkowych. Inną cechą tego stanu jest specyficzny zapach wdychanego powietrza, przypominający nieco zapach owoców. Z tego względu mówi się „o oddechu ketonowym” osób na tej diecie. Dieta ta po opuszczeniu szpitala powinna trwać około 2 lat. W 1976 roku dr Livingston odszedł na emeryturę a zastąpił go JohrFrreman. W 1993 roku producent filmowy Jim Abrahans przywiózł swojego syna żeby go przestawić na dietę ketogenną. Na skutek działań Jima powstała audycja telewizyjna „Dafeline NBC” opowiedziała historię Charliego. Zorganizował nakręcenie filmu video dla lekarzy, dietetyczek i innych profesjonalistów ze służby zdrowia oraz dla rodzin. Dieta ketogenna- leczenie padaczki. „Po pierwsze nie szkodzić”- film w którym zagrała Meryl Street. W Indii dr Janak Natan przybył żeby uczyć się tej diety. Bardzo przydatnym produktem w tej diecie jest klarowane masło, czyli czysty tłuszcz, pozbawiony wody. Dieta ketogenna powinna być stosowana jako pierwsza terapia w padaczce. Dieta zawiera duże ilości tłuszczu, wycofuje się ją po 2 tacha stosowania. Jeżeli człowiek chce osiągnąć sukces musi się zaangażować w to co robi i podchodzić do tego z pasją, mieć wiarę i choć trochę odwagi. Beth Zupec- Kania stworzyła program komputerowy- zadania, opracowania zindywidualizowanej diety jest dużo łatwiejsza. Program komputerowy pod nazwą KetoCalcurator, który dla dietetyczek jest darmowy i umożliwia łatwe obliczanie potrzebnych makro składników (białka, tłuszczów i węglowodanów) trzeba wziąć pod uwagę masę jego ciała, wzrost i poziom aktywności. Przepis na ketogenny makaron z serem. Składniki: tłusta śmietana, ser cheddar i makaron shirataki, który jest bardzo nisko węglowodanowy i składa się z błonnika pokarmowego, wyrabiany z bulw o nazwie dziwadło lub amorfofalus. Jest to cienki przeźroczysty makaron o galaretowatej konsystencji zawierający około 3% węglowodanów i mający minimalną kaloryczność. Dzięki diecie ketogennej zapobiegamy rozwojowi upośledzenia ich zdolności kognitywnych- rozwojowi opóźnienia umysłowego- ponieważ ich mózg, który nie jest w stanie absorbować glukozy, może w zamian wykorzystać tłuszcz, jako źródło energii. Jeżeli dzieci cierpiące na to schorzenie podda się właściwemu leczeniu odpowiednio wcześnie w wieku niemowlęcym, można całkowicie uniknąć zahamowania ich rozwoju umysłowego.

Niemiecki lekarz dr Klepper kontynuuje badania w tym kierunku. Gdy tylko u dzieci chorych na padaczkę poddaje się diecie ketogennej, napady ustępują a dzieci dosłownie ożywają, dochodzą do siebie i świetnie się rozwijają. Większością dzieci cierpiących na padaczkę zajmują się pediatrzy, neurolodzy a właściwym lekarzem jest pediatra epileptolog mający wiedzę o wszelkich metodach leczenia epilepsji u dzieci i też o diecie ketogennej. Epileptolodzy to neurolodzy specjalizujący się w padaczce czyli epilepsji. Ludzie zwlekają zbyt długo z jej rozpoczęciem i gdy w końcu się ten dietę zastosuje u dzieci, np. po wypróbowaniu bez skutków 5-7 różnych leków przeciwdrgawkowych- doszło już u nich do poważnych upośledzeń i niepełnosprawności. Emma Williams opowiada jak żaden z lekarzy nie powiedział jej o diecie ketogennej. Jej synkowi podano valium, lek przeciw drgawkowy o nazwie „Epilim” do czasu zanim nie wyrośnie z tych drgawek.

Wiedza- to siła.
Wszyscy lekarze, pracownicy socjalni, specjaliści do spraw nauczania specjalnego, przyjaciele i rodzina mieli własne opinie. Pani prof. Hellen Cross w szpitalu Great Ormond Street Hospital w Londynie, jeden z najlepszych na świecie podała dietę ketogenną. Leki przeciw drgawkowe mają poważne skutki uboczne. Gdy miał 6 lat jego zdolności poznawcze i emocjonalne były takie jak u dziecka 12-15 miesięcznego. Poddano by go nawet operacji, gdyby było wiadomo, który obszar mózgu jest u niego odpowiedzialny za występowanie padaczki. Film telewizyjny „Po pierwsze nie szkodzić” Jima Abrahamsa. Otrzymywała argumenty od lekarzy:

 • że dieta ta jest bardzo trudna w stosowaniu,
 • że posiłki są bardzo nie smaczne i nie jadalne dla dziecka.
 • Dziecko mogłoby wciąż wymiotować po ich spożyciu

chociaż rzeczywiście niektórzy odnieśli korzyści w jej stosowaniu nie było to jednak również skutecznie jak leki a poza tym to taka bardzo staromodna metoda leczenia,
biorąc pod uwagę, że jej syn bardzo lubił to co jadał a poza padaczką był w dobrym stanie zdrowia, czy ma go narażać na takie nieprzyjemności i doświadczenia, zważywszy na to, że prawdopodobnie i tak nie dałoby to żadnych dobrych rezultatów.

Nic więc jej nie pomogli. Samotna matka z dwojgiem dzieci, ale lekarka powiedziała, że jej koleżanka prof. Hellen Cross rozpoczęła już próby tej diety. To pożywienie z tłuszczu. U jej syna wystąpił stan określony jako nadmierna ketoza i kwasica metaboliczna. Objawy tego stanu: senność, zaczerwienienie twarzy, szybki oddech, oddech ketonowy. Guiche- zapiekanka z dużej ilości jajek i jakiegoś nadzienia. Dostawał ogromne ilości leków 600mg gabapentyny (Neurotin) plus 200mg topirammatu (Topomax) dziennie. Po upływie kilku miesięcy stosowania diety nazwał ją „mamą” . Na diecie poczynił wielki sukces, postępy w nauce szkolnej w okresie 6 miesięcy niż w okresie 6 lat. Przechodząc z wersji klasycznej do diety MCT(medium chain triglyceride) tzn. „trój glicerydy” o średniej długości łańcuchów tłuszczowych. Jak mózg został uszkodzony w dużym stopniu a mentalnie był nadal na poziomie niemowlęcia. Przerwa w diecie ketogennej przez rok i podanie walproimianu sodu (Epilim Dekapote) Diagnoza, że jest to zespół Dravet- zaawansowana postać padaczki i mutacja genu ( nazwa pochodzi od francuskiej psychiatry i epileptologa Charlotte Dravet z 1936r.)

Miał 9 miesięcy gdzy miał napady padaczki, 2 lata gdy zapytała lekarkę o dietę. Miał dziesiątki tysięcy napadów i zażył mnóstwo leków trwających 6 lat i nieodwracalne uszkodzenie mózgu. Pracuje z fundacją Charliego w Stanach Zjednoczonych przez Jima Abrachamsa na rzecz szerzenia na całym świecie wiedzy na temat diety ketogennej. Zespół Stevensa Johnsona jest jedną z najpoważniejszych reakcji ubocznych na lek. Martwica toksyczno- rozpływna naskórka znana jako zespół Lyella. Nikt nic nie mówi a dieta ketonowa jest stosowana z dobrym skutkiem w Johns Hopkins Hospital. Film „Pole Marzeń”, „Jeżeli zbudujesz on przyjdzie”, informacje napłynęły z całego świata.

Dr David Gluck kolega dr Bihariego napisał rozdział 11 a następnymi autorami są pacjenci i żona pacjenta. W Polsce są 2 ośrodki w których stosuje się dietę ketonową to Centrum Zdrowia Dziecka Warszawa i Chorzowskie Centrum Pediatrii i Onkologii.

Lekarz neurolog Bernard Bihari odkrył, iż Naltrekson podawany w małej ilości, przepisywany osobom uzależnionym wykazuje pozytywne działanie na układ immunologiczny i zwiększa ilość endorfin w ustroju. Lek ten używany jest też w chorobie Leśniowskiego- Crohna, zespołowi chronicznego zmęczenia i fibromialgii. Dr Burt Berkson stosuje ten terapię w połączeniu kwasu alfa-liponowego do żylnie co owocuje w trudnych przypadkach raka. Te statystyki owocują na 80-85% skuteczności w zapobieganiu nasilania się i dalszej progresji danej choroby. Leki obarczone wysokim ryzykiem to specyfik należący do grup określanych skrótem C.R.A.B. a najczęściej jest to niebezpieczny lek o nazwie Tysabri. Lekarze kierują na chemioterapię lub plazmoforezę- usuwanie osoczką z krążącej w ciele krwi. Jedyny podrozdział napisany przez lekarza Davida Glucka pioniera tej metody leczenia, przyjaciela dr Bihariego. Są linki i filmy video nagrań przedstawiających terapię lekarzy tym lekiem.

Malcolm West przez 4 lata zażywał leki z grupy C.R.A.B. nic nie pomagało, dopiero terapia Naltreksonem przyniosła rezultaty. Dr David Gluck przyjaciel z dzieciństwa dr Bihariego, neurologa i pioniera stosowania tego leku, jest mistrzem terapii naltreksonem w niskiej dawce. Zastosowanie tego leku jest najbardziej doniosłym terapeutycznym lekiem ostatnich 50 lat. Dr David Gluck po raz pierwszy dowiedział się od Bihariego o stosowaniu tej terapii w praktyce klinicznej. Dr Bihari miał trudności z opublikowaniem swojej pracy. Swojego odkrycia otworzył prywatną praktykę. Naltrekson- zamiast być lekiem leczy chorobę. Substancja ta wnika w ciało i w istocie oszukuje je w pewien sposób, zmuszając organizm do podwojenia a nawet potrojenia wydzielania endorfin i met-enketfaliny, zwanej jako opioidowy czynnik wzrostu endorfiny i met-enkefalina wzmacniają układ immunologiczny, czyli działa zupełnie inaczej niż inne leki. Leczy się też tym lekiem nosicieli wirusa HIV i chorych na AIDS, jest bardzo pomocny, jak w przypadkach wielu chorób nowotworowych. Zastosowanie naltreksonu w niskiej dawce i podawany do żylnie kwasu alfa-liponowego. Zażywać najlepiej przed snem, w ten sposób blokuje się receptory dla opioidów, czyli obecne w ciele receptory dla narkotyków, które są także receptorami dla endorfin. Zostaną one zablokowane na kilka godzin, zanim człowiek się obudzi rano, blokady naltreksonowej już nie ma a organizm w tym czasie podwoił lub potroił wydzielanie endorfin. Vicki Finlayson cudowna orędowniczka stosowania tego leku u której stwardnienie rozsiane zostało właśnie dzięki tej terapii wyleczone.

Linda Elsegood- chorując na stwardnienie rozsiane zdołała osiągnąć tak wiele dla samej siebie dlatego leku opublikowanego dzięki niej. Zrobiła dla tej sprawy więcej niż ktokolwiek inny. Powiedziano jej że prawdopodobnie będzie mieć wyraźne marzenia senne, mogą się pojawić zaparcia i pogorszyć wcześniej występujące objawy. Po upływie 3 tygodni zaczęły następować zmiany. Ta terapia robi cuda. Jest to substancja zaaprobowana i stosowana w o wiele wyższej dawce u ludzi uzależnionych od heroiny. Poprawa jest spowodowana u innych odzyskaniem normalnego poziomu endorfin, co przekłada się na wzrost energii własnej.

LDN- to skrót od Low Dose Naltrexone, co oznacza naltrekson w niskiej dawce. Lek ten w postaci genetycznej chlorowodorek naltreksonu jest dostępny w aptekach pod nazwą handlową: Revia, Nodict, Vivtrol i Depade. Jest to antagonista narkotykowy co osłabia działanie narkotyków ale zmniejsza łaknienie i spożycie alkoholu u ludzi od niego uzależnionych. Urząd żywności i leków zaaprobował standardową dawkę 50mg. W dawce 4,5mg blokuje te same receptory dla opioidów, sle tylko do 3-4h. W tym okresie przysadka mózgowa i kora nadnerczy w reakcji na zmniejszoną aktywność receptorów wytwarzają dodatkową ilość endorfin i po pewnym czasie w organizmie znajduje się ich 3krotnie więcej niż zwykle. Chociaż ta krótka blokada receptorów ustępuje, zwiększona ilość endorfin utrzymuje się przez większą cześć dnia, wzmacniając układ immunologiczny w takim stopniu, że przestaje on atakować własne tkanki. Z tego właśnie względu lek ten jest skuteczny w tak wielu chorobach autoimmunologicznych. Trzeba wiedzieć, że istnieje ogromna różnica w działaniu tego leku. U narkomanów i alkoholików towarzysząca choroba nowotworowa, nie należy stosować naltreksonu w wysokiej dawce, ponieważ będzie to stymulować nowotwór do dalszego rozwoju. Rozsądek nakazuje by nie zażywać w dawce 50mg i więcej. Wzmocnienie układu immunologicznego za pomocą tego leku w niskiej dawce u nosicieli HIV i chorych na AIDS przepisał też Chris. Dr Bihari zalecił naltrekson w dawce 3mg. Wg dr Bihariego u każdej osoby z chorobą autoimmunologiczną występuje niski poziom endorfin. „Auto- po grecku oznacza sam” a układ immunologiczny jest złożoną siecią której zadaniem jest obrona organizmu i eliminacja zakażeń. Gdy człowiek jest dotknięty chorobą auto immunologiczną jego układ odpornościowy błędnie atakuje własny organizm, celując w swoją agresję w komórki, tkanki i narządy własnego ciała. Podobnie jak hormon męski testosteron kontroluje aktywność seksualną tak endorfiny regulują aktywność układu immunologicznego. Organizm wytwarza endorfiny zgodnie z zegarem biologicznym zwanym zegarem okołoporodowym a ten wewnętrzny mechanizm ludzkiego ciała steruje nim tak, że większość endorfin wytwarzana jest w nocy. Najlepszy moment zażywania tego leku jest między godz.21-2 nad ranem. Zażyty w tym czasie lek powoduje podwojenie a nawet potrojenie wydzielania endorfin, dzięki czemu poziom osiąga normalne stężenie a układ immunologiczny przestaje zakłuwać swój organizm. Nie łatwo jest publikować taniego genetycznego leku nie dającego skutków ubocznych za to obiecującego tak wiele. Leki zalecane chorym są kosztowne a zyski ich sprzedaży wysokie. Że też świat może być zepsuty do tego stopnia. Lek jest genetyczny co oznacza, że każdy podmiot może go sprzedawać i każdy może go kupować. Dr Bihari powiedział, że medycyna konwencjonalna, uważa leczenie choroby autoimmunologicznej wymaga supresji (hamowania aktywności) układu immunologicznego pacjenta. Naltrekson w niskiej dawce działa dzięki mobilizacji naturalnego układu obrony ustroju i regulacji układu immunologicznego, by był on zdolny do zwalczania chorób. Lekarze ze Stanów Zjednoczonych i Wysp Brytyjskich to: David Gluck, Tom Gilhody, Phil Boyle, Jan Zagon, Burt Berkson i SkipLenz. Podstawowym działaniem, wszystkich standardowych leków i terapii stosowanych u tych chorych jest właśnie supresja, czyli redukowanie odporności własnej organizmu. W 2004 roku zostały zaaprobowane leki dla chorych na stwardnienie rozsiane: „Tysabri” – specyfik zawierający przeciwciała monoklonalne, którego zadaniem jest uniemożliwianie limfocytom T przekroczenia bariery krew – mozg i atakowanie osłonek mielinowych nerwów. Lek ten poddaje się dożylnie co 4 tygodnie jego jednorazowy koszt to 4000 dolarów. Stosując tę kurację, pacjent musi poddawać się co 6 miesięcy badaniu za pomocą rezonansu magnetycznego – koszt tego to 2000 dolarów. Ponieważ lek ten może spowodować rozwój poważnej choroby o nazwie leukoencefalopatia wieloogniskowa oznaczona skrótem PML. Ta rzadka ale fatalnie kończąca się choroba wirusowa polegająca na uszkodzeniu istoty białej mózgu. Choroba ta pojawia się u ludzi z osłabionym układem immunologicznym, a wiec chorzy na ta chorobę narażeni są na podawanie leków z interferonem, chemioterapii i Tysabrii. Firma „Biogen” która produkuje Tysabrii prowadzi na połączenie z lekiem interferonowym, Avonexem w nadziei o lepsze rezultaty i wyższe zyski. Okazało się że pacjenci nadmiernie obciążeni, zapadli na PML i zmarli a kilka nieodwracalnie uszkodzeniem mózgu. Firma Biogen ponownie wprowadziła chemioterapie z ostrzeżeniem w czarnej ramce „Ostrzeżenie w czarnej obwódce”. Malcom West poprosił lekarza o naltrekson w niskiej dawce ale on odmówił a zalecił zabieg plazmoferezy – jest to, że w warunkach szpitalnych usuwa się pacjentowi krew osocze oddziela od komórek krwi które są podawane z powrotem do ciała zawieszone w płynie fizjologicznym. Leczenie interferonem i Tysabrii specyfiki te dają znaczące skutki uboczne, są po prostu toksyczne i poważnie upośledzają układ immunologiczny. Działania wszystkich leków zalecanych przez lekarzy medycyny konwencjonalnej wynika z teorii ze w sposób leczenia tej choroby ma polegać na supresji czyli hamowania odporności własnej organizmu. Według przekonania to limfocyty T, niczym łobuzy atakują mielinowe osłonki nerwów w mózgu i rdzeniu kręgowym. Zadaniem tych leków jest przeciw działanie czy też powstrzymywanie ataków limfocytów na mielinę, czyli hamowanie aktywności układu immunologicznego. Wszystkie te leki są bardzo drogie. Natomiast leczenie naltreksonem w niższej dawce jest odmienne, ponieważ skutki stosowania tego leku, jest zwiększenie wydzielania endorfin przez organizm. Inne substancje jak np.: Wit. D i tłuszcz zawierający kwasy tłuszczowe Omega 3 także sprzyjają dobremu funkcjonowaniu układu immunologicznego. Niski poziom Wit. D w ustroju wiąże się z niskim poziomem endorfin. Niestety 4 znaczące podmioty, które łożą pieniądze na utrzymanie Narodowego Towarzystwa Stwardnienia Rozsianego, to zarazem czterej głowni producenci leków zalecanych tej chorobie. Ta sytuacja to tragedia w świecie współczesnej medycyny. Co się przydarza pacjentowi poddającemu się standardowemu leczeniu, chociaż istnieją inne metody, które mogą być bardziej skuteczne, Malcolm miał szczęście, ponieważ jego choroba i przepisywane toksyczne leki nie doprowadziły do zgonu ani nie spowodowały głębszego upośledzenia nim zetkną się z naltreksonem w niskiej dawce. Musi istnieć rozwiązanie tego problemu. Wcześniej na promieniowanie w połączeniu z kuracją tlenem i dwutlenku węgla. Zawsze musi być jakieś rozwiązanie, jeżeli chodzi o choroby – metoda leczenia, może być tego rodzaju ze lekarze mogą jej nie znać. Inna kwestia poruszana to interpretacja terminu dokonywana przez większość lekarzy, która jest zła (patient empowerment) co oznacza pacjent ma tę moc – czyli potrafi podejmować decyzje co do swojej choroby z zachowaniem szacunku dla przedstawicieli profesji medycznych. To także lekarz przedstawia pacjentowi 3,4 a czasem nawet 5 możliwości, a potem razem wybierają jedną z nich. Z tego wynika że prawdziwie wymaga się od pacjenta wkładu pracy własnej. Trzeba szukać w sieci, rozmawiać z ludźmi co do dokonania własnego rozeznania a potem wrócić do lekarza wraz z wiedza, jaka się uzyskało w rożnych terapiach. Trzeba zachęcić do filtrowania informacji podanych przez lekarzy jakie zalecili lub nalegali. Trzeba wyjść z roli biednego pacjenta, „zakasać rękawy” i samodzielnie poszukiwać informacji. Jednak wymaga to odwagi i nie jest łatwe ale łatwiejsze niż było wcześniej bo można szukać w sieci internetowej w trybie on-line. Obecnie tak działa wielu świetnych konsultantów. Lekarz może zadrwić lub wyśmiać pacjenta jeśli się sprzeciwi, ale doktor Berkson w rozdziale czwartym mówi, że lekarze są poddawani szkoleniu a nie procesowi edukacji. W dzisiejszym świecie Internetu komputer może być najlepszym przyjacielem człowieka. Pewna 93-letnia kobieta powiedziała „Niech Bóg pobłogosławi Google” . Rada w czterech prostych słowach „Zaufaj swojemu wewnętrznemu głosowi”. Autorka książki Julia Schopick informacje na temat Silverlonu, podawanego dożylnie kwasu alfa-liponowego, diety ketonowej i naltreksonu w niskiej dawce zamieściła dużo wcześniej na stronie internetowej WWW.HonestMedicine.com . A jeśli dowie się więcej o innych terapiach czy metodach, które mogą uratować czyjejś życie to będzie następna książka. Doktor Ian Zagon, pierwszy badacz działania naltreksnem w niskiej dawce. Proces trawienia jest niezwykle ważny, ponieważ wiele chorób jest następstwem problemów mających swoje korzenie w przewodzie pokarmowym. Wykaz suplementów zalecanych przez doktora Berksona: Kwas alfa-liponowym, ACUTE IMMUNITY (zatoki i układ oddechowe) jest to preparat dostępny w Stanach Zjednoczonych składające się z 15 ziół, o silnym działaniu, który zaleca się w okresie przeziębień i grypy. Suplementy w wersji oryginalnej to nazwy genetyczne np.: Wit. C czy inozytol – tłuszcz z łososia. AHCC – Active Hexose Corvelated Compound – aktywny związek hemicelulozowy (z kilku gatunków grzybów, zawiera polisacharydy wzmacniające układ immunologiczny). Jednym z nich jest lentiwian aktywizujący makrofagi. Suplement ten jest dostępny w Polsce. Artemizyna – to pochodna nitromidazolu. „Jeżeli wszystkie badania mają być prowadzone w zastosowaniem randomizacji i podwójnej ślepej próby oraz wynikać z istniejących już dowodów, gdzie jest miejsce dla nowych pomysłów”? – Jest to ulubiony cytat doktora Berksona. Doktor R.M. Wilder jest pionierem stosowania diety ketogennej. Przed przyjęciem dziecka na oddział dietetycy muszą wiedzieć następujące informacje: data urodzenia, wiek, ciężar ciała, nawyki żywieniowe, pokarmy które dziecko lubi i te których nie lubi, zażywane leki, rodzaj napadów i alergie pokarmowe. Okres głodówkowy rozpoczyna się po wieczornym posiłku, a jego rezultatem jest brak glukozy we krwi, co prowadzi do stanu ketozy. W pierwszym dniu mogą być tylko napoje o zerowej kaloryczności: woda, lemoniada zero kaloryczna, herbata pozbawiona teiny, napoje gazowane niezawierające żadnego cukru ani kofeiny/teiny. Zbyt mała ilość płynu może skutkować nadmiernej zakwaszeniu organizmu. Kwasica jest ekstremalną i niebezpieczną postacią ketozy. Drugi dzień muszą głodować przez 24 – 48 godzin pozostając w szpitalu. ACTH – kontra dieta ketogenna – przykład skłonności przedstawicieli profesji medycznej do stosowania kosztownych i mających skutki uboczne leków. ACTH – jest bardzo drogie. ACTH – wiążą się z strasznymi skutkami ubocznymi. Lekarze przepisują małym pacjentom prednizon zamiast diety. Doktor Zagon – główny badacz działania naltreksonu w niskiej dawce. Naltrekson w niskiej dawce jest użyteczny w leczeniu szerokiego spektrum chorób autoimmunologicznych ze względu na swoja zdolność zwiększania wydzielania endorfin w nocy gdy pacjent zażywa go przed położeniem się do łóżka między 21 a 2 w nocy. Choroby te ustępują ze względu na rolę, jaką odgrywają w ich etiologi zbyt niskie stężenie endorfin we krwi i między komórkowych powrót poziomu endorfin do normalnych wartości owocuje korzystnym rezultatem. Chorobą autimmunologiczną w której najczęściej stosuje się ten lek to Stwardnienie Rozsiane. Ostatnio uzyskane wyniki jak ważną role odgrywa system endorfinowy homeostatycznej regulacji układu immunologicznego. Naltrekson – zwany antagonistą opiatów w dawkach 50 do 300 mg dziennie, natomiast naltrekson w niskiej dawce w Stanach Zjednoczonych stosowany w leczeniu chorób autoimmunologicznych od 1985 roku. Ta metoda została wynaleziona a potem rozwinięta przez doktora Bernarda Bihariego z Nowego Yorku, który zmarł 16 maja 2010 roku. Dawka początkowa 0,5 do 1,5 mg w okresie od 4 do 8 tygodni. Zwiększa się do 4,5 mg lub wyżej. Receptory TLR4 – blokują rozwój stanu zapalnego na samym początku objawy choroby mogą się pogorszyć mimo iż nie ma żadnych skutków ubocznych może wywoływać zaburzenia snu postać marzeń sennych lub bezsenności. Wyraźnie wzrasta liczba limfocytów T. U mniej niż 5% pacjentów objawy mogą mieć postać ostrą, lub utrzymywać się przez czas dłuższy niż zwykle np.: kilka tygodni. W rzadkich przypadkach utrzymuje się przez dwa lub trzy miesiące zanim nastąpi pożądana poprawa. Naltrekson w niskiej dawce stosuje się w różnych chorobach ale między innymi w spektrum zaburzeń autystycznych. Terapia Naltreksonem w niskiej dawce jest ożywionym przedmiotem debaty ale niewielu badań klinicznych. Ian Zagon z Pem State University prowadzi badania od 20 lat. Jeżeli lekarz przepisuje Naltrekson, trzeba się upewnić czy nie myli go z Nowantronem. Urząd ds. Żywności i leków jeśli chodzi o Polskę jest wymieniony w Lekach Współczesnej terapii Podlewskich. Stosując lek Avonex, Betaseron, Rebif czy inny specyfik z tym lekiem może kolidować. Może być racja, ponieważ większość leków za wyjątkiem Copaxone stosowanych w stwardnieniu rozsianych to leki immunosupresyjne, hamujące aktywność układu immunologicznego. W Polsce aktualnie naltrekson jest dopuszczalny do stosowania i wymieniony w obowiązującej encyklopedii dla lekarzy i farmaceutów „Leki współczesnej terapii” autorstwa J.K i A. Podlewskich. Jest dostępny jedynie w największej polskiej hurtowni Polskiej Grupy Farmaceutycznej, tylko na wniosek o import docelowy i wyłącznie w postaci implantów. Zatem żadna polska apteka nie zrealizuje recepty i lek ten trzeba sprowadzić z zagranicy. W niektórych szpitalach stosuje się naltrekson w postaci tabletek i wstrzyknięć ale dostęp do tych leków ma tylko lecznictwo zamknięte. W Niemczech apteki honorują recepty od polskich lekarzy. Receptę na „Nemexin” to handlowa nazwa tego leku w Niemczech.

Na zakończenie książka zawiera linki do przydatnych stron internetowych.

Zdaniem autorki większość badań klinicznych nad lekami jest przeprowadzana przez firmy farmaceutyczne, a nie rząd. A jeżeli nawet badania takie są finansowane przez rząd, istnieją dowody na to, że prowadzą je badacze powiązani finansowo z firmami farmaceutycznymi. Wnioski niech każdy wyciągnie sam.

Według Julii Schopick niej dowody pochodzące od pacjentów mogą w być jedynym rodzajem dowodów skuteczności, które nie zostały skażone żadnymi machinacjami.

„Nieznana medycyna” zawiera łatwe w zrozumieniu opisy metod leczenia, które nie są wykorzystywane, ponieważ nie dostarczą dużych zysków producentom leków.

„Nieznana medycyna” Julii Schopick to książka dla poszukujących bezpiecznych i skutecznych terapii. To potrzebna książka. Nie musimy zażywać zażywać toksycznych leków, które nie pomagają.

Zobacz również

Oprócz rozbudowanej bazy wiedzy logopedycznej warto odwiedzić encyklopedię nomenklatury używanej w logopedii. Ponadto prowadzimy cykliczne szkolenia dla profesjonalistów oraz blog dla rodziców. Szczególnie zapraszamy do publikacji fachowych oraz bazy poradni i specjalistów związanych z logopedią.

MENU